Plastprügi ümbertöötlus saastab keskkonda plastiga
Plasti taaskasutuse üks peamine mõte on säästa loodust plastsaastest, mis võib kaasa tuua omajagu nii teadaolevat kui ka arvatavat kahju.
Nüüd aga selgub värskest teadusuuringust, et head tahtes võib sündida ka halba: plasti ümbertöötlusjaamad ise saastavad ka keskkonda plastiga.
Šoti ja Kanada teadlased eesotsas Deonie Alleniga Glasgowst Strathclyde'i Ülikoolist said loa uurida lähemalt töötlusprotsessi ühes Ühendkuningriigi plastitöötlusjaamas. Häda saab alguse sellest, et enne ümbertöötlemist tuleb plast korralikult puhtaks pesta – ja pestaksegi, mitu korda.
Edasi purustatakse plast väiksemateks tükkideks ja sulatatakse pisikesteks graanuliteks.
Allen ja ta kaaslased sedastavad ajakirjas Journal of Hazardous Materials Advances, et nende vaadeldud töötlusjaamas pesti plasti veega neli korda.
Teadlased mõõtsid plasti kogust pesuvees ja täheldasid, et kõigist neljast pesukorrast järele jäänud vesi sisaldas mikroplasti osakesi. Osakeste hulk kuupmeetris puhastamata pesuvees küündis kuuest miljonist saja miljonini.
Pesuvett filtreerides saadi sellest kätte suurem osa viiest mikromeetrist suuremaid osakesi, kuid väiksemad osakesed jäid ka filtrid läbinud vette edasi.
Suurem osa sest jääkveest suunatakse enamikus töötlusjaamades kas heitveesüsteemi või otse keskkonda. Nii võib keskkonda kergesti sattuda rohkesti nanoplasti, mille mõned osaksesed võivad siseneda isegi elusolendite rakkudesse.
Plast on inimesele tööstuses ja olmes kasulik ja elu mugavamaks tegev materjal, kuid plastprügiga ei ole inimkond suutnud kuigi hästi toime tulla.
Kogu maailma plastist läheb ümbertöötlusse ja taaskasutusse ainult üheksa protsenti. Sellises suures tööstusriigis nagu Ameerika Ühendriigid on see protsent aga veel väiksem, viis.
Miljonid inimesed üle kogu maailma on hakanud viimasel ajal kohusetundlikult prügi sorteerima ja plastprügi muust prügist eraldama, kuid suurem osa sest plastist jõuab hiljem ikkagi prügimäele – ja nüüd tuleb välja, et isegi ümbertöötlemisjaamad on märkimisväärsed saasteallikad.
Alleni ja ta kaasautorite soovitus on võtta plastipesuvee puhastamisel kasutusele senisest veelgi peenemad ja tõhusamad filtrid.