Valk toob sügava une
Uni on tähtis, sest magades inimene või muu loom puhkab ja tema aju saab puhtamaks, sest pulseerivad veresooned aitavad ajust väljutada kahjulikke aineid. Mida aga teha, et hea ja kosutav uni ilusti öö läbi kestaks?
Ameerika teadlased on avastanud, et sügavat und võib võrdlemisi tugevalt soodustada valgurikas toit.
Teadlased eesotsas Dragana Roguljaga Harvardi Ülikoolist tegid katseid hiirte ja kärbestega, kuid on täiesti võimalik, et katse tulemused kehtivad olulisel määral ka inimeste kohta.
Teadlased toitsid kärbseid terve päeva kas valguga rikastatud toiduga või tavalise kärbsetoiduga.
Kui kärbsed magama jäid, siis tekitasid teadlased valjuhääldi abil vibratsioone, mis olid parajasti nii tugevad, et ajasid mõned kärbsed üles, mõnesid aga mitte.
Selgus, et valgurikkalt toidetud kärbeste seas oli tavatoidul olnud kärbestega võrreldes märksa rohkem neid, kes ei lasknud end vibratsioonist segada ja magasid õndsa und edasi.
Samalaadsed tulemused ilmnesid samalaadse katse korral hiirtegi juures.
Rogulja ja ta kaaslased tuvastasid ka molekulaarse mehhanismi, mis võib katses ilmnenut põhjustada, vähemalt kärbeste puhul.
Selgus, et sisse söödud valgud aktiveerivad kärbse kõhus rakud, mis eritavad üht teatavat peptiidi, mis on ka ise tegelikult väike valgujupp.
See peptiid avaldab omakorda toimet dopamiini tootvatele närvirakkudele, mille tulemusel kahanebki kärbse tundlikkus mõnda tüüpi väliste ärritajate suhtes.
Oma tööst ja selle tulemustest kirjutavad Rogulja ja kaasautorid ajakirjas Cell.
Kui ka inimese puhul peaks tõdemus, et valgurikas toit soodustab sügavat und, paika pidama, siis on vist selge, millel põhinevad ammustest aegadest kuulda olnud soovitused juua parema une nimel õhtul klaas või poolteist piima, võib-olla isegi sooja, võib-olla isegi lausa meega, aga võib-olla ka külma ja meeta.
Kuidas täpselt, seda on lubatud igaühel iseenda peal katsetada.