Hirm ja jälestus ajavad mao happeliseks
Mõnikord ajab tugev viha või tigedus mõnel lausa sapi keema.
See on muidugi piltlik väljend, fraseologism, aga mingi tõetera ivake on tal sees küll, vähemalt piltlikus mõttes. Inimese emotsioonid ja tema seedeelundkonna seisund on ka tegelikult seotud.
Itaalia teadlased on nüüd otseselt välja selgitanud, et negatiivsed emotsioonid on seotud kõrgema maohappesusega, positiivsed aga madalamaga.
Giuseppina Porciello Roomast Sapienza Ülikoolist ja ta kolleegid tegid katseid 31 meesterahvaga, keskmises vanuses 24 aastat.
Meestel lasti alla neelata tabletikujuline aparaat, mis mõõtis maos vesinikeksponenti pH ehk tuvastas mao happesustaseme. Seejärel näidati meestele emotsionaalse sisuga videoid, mis kutsusid esile kas jälestust, hirmu või õnnetunnet.
Kas ja kui tugevasti emotsioon ka tegelikult tekkis, panid mehed kirja pärast video vaatamist lühikesele küsimustikule vastates.
Küsitlus- ja mõõtmistulemused näitasid, et kui katseisikud vaatasid jäleda või hirmutava sisuga videot, siis tõusis mao happesus tavapärasest tasemest kõrgemale.
Ilmnes ka, et mida enam kellelgi mao happesus tõusis, seda tugevamalt oli ta negatiivset emotsiooni omaendi hinnangul tundnud. Katseisikuil, kes väitsid end õnnelikuna tundvat, oli mao happesus seevastu tavapärasega võrreldes alanenud.
Ei ole siiski selge, kumbapidi siin põhjuslikkus käib: kas mõjutab emotsioon happesust või happesus emotsiooni.
Selle selgitamiseks mõtlevad Porciello ja ta kaaslased juba järgmise katse peale, kus katseisikuile manustataks lisaks mao happesust mõõtvale aparaadile ka mao happesust alandavat preparaati. Siis saab vaadata, kas katsetulemused selle peale muutuvad, näiteks negatiivsete emotsioonide nõrgenemise suunas.
Esialgu aga tegelevad Porciello ja ta kolleegid meesterahvastel tehtud katse kordamisega naisterahvastel. Meestega saadud tulemused on võrguvaramus bioRxiv juba avaldatud.