Koduümbruse rohelus rikastab emapiima suhkrusisaldust
Looduslähedane elukeskkond tuleb tervisele kasuks, nii suurtele kui ka väikestele inimestele. Nüüd selgub, et seda kasu saab väike laps juba emapiimaga.
Soome ja Ameerika teadlaste uuringust ilmneb, et roheluse keskel elavatel emadel sisaldab rinnapiim rikkalikumas valikus oligosahhariide kui tehislikumas keskkonnas elavatel emadel.
Oligosahhariidid on liitsuhkrud, mille molekul koosneb suhteliselt vähesest hulgast lihtsuhkrute molekulidest.
Kõige olulisem oligosahhariid piimas on laktoos, mis koosneb galaktoosist ja glükoosist, aga mitmesuguseid muid oligosahhariide on seal veel terve hulk, lisaks muidugi rasvad ja valgudki.
Uuringud on näidanud, et oligosahhariidid pakuvad imikule kaitset mitmesuguste allergiate ja haiguste vastu. Need mõjutavad beebi immuunsüsteemi arengut ja soolestiku mikrofloora koosseisu.
Mirkka Lahdenperä Turu Ülikoolist ja ta kolleegid võtsid rinnapiimaproove ligi 800 Soome naiselt, kelle beebid olid parajasti kolme kuu vanused.
Piimaproovide oligosahhariidikoostis määrati San Diego California Ülikoolis Ameerika Ühendriikides.
Teadlased külastasid ka naiste kodukante ja selgitasid välja, kui palju leidus kodu ümbruses rohelust, kui mitmekesine see rohelus oli, ja kui looduslähedane kogu ümbruskond üleüldse oli.
Analüüs näitas, et mida rohkem mitmekesist rohelust ema elupaiga lähedal oli, seda mitmekesisem oli ka oligosahhariidide valik ta rinnapiimas.
Seos jäi püsima ka siis, kui teadlased olid arvesse võtnud muid võimalikke mõjutegureid nagu ema ja isa haridustase, eluala, perekonnaseis, terviseseisund ja majandusolukord.
Tulemused on avaldatud ajakirjas Scientific Reports.
Autorid märgivad, et igapäevane kokkupuude loodusega tundub ka nende tulemuste põhjal olevat emade ja laste tervisele hea ja kasulik.
Vahva teada, et oma osa ses headuses on roheluse toimel piima sugenevatel liitsuhkrumolekulidel.