Met Office: järgmine aasta tuleb lõppevast veelgi soojem
Ühendkuningriigi riiklik ilmateenistus (Met Office) osutab oma tänavuses üleilmses uue aasta ilmaprognoosis, et 2023. aasta tuleb taas üks mõõtmisajaloo soojemaid.
Ennustatavasti saab 2023. aastal keskmine üleilmne temperatuur olema 1,08–1,32 °C ehk keskmiselt 1,20 °C kõrgem kui enne tööstuspööret. Tegu on järjepanu juba kümnenda aastaga, mil temperatuur on olnud tööstuspöörde-eelsest enam kui kraadi võrra kõrgem, teatab teenistus oma pressiteates.
Tuleva aasta prognoosi valmimist juhtinud Nick Dunstone'i sõnul on viimase kolme aasta temperatuuri mõjutanud pikaleveninud La Nina nähtus. Nähtuse mõjul on Vaikse ookeani troopilises osas pinnavesi keskmisest jahedam. Niisiis hoiab La Nina Dunstone'i sõnul ka maailma keskmist temperatuuri.
Samas lisas prognoosi juhtivautor, et saabuval aastal saab La Nina mõju otsa. Vaikse ookeani troopikavööde muutub selle võrra soojemaks. Seetõttu kujuneb 2023. aasta ilmselt 2022. aastast soojemaks.
Saabuv aasta väärib tähelepanu
Ühendkuningriigi ilmateenistuse pikaajaliste prognooside osakonna juht Adam Scaife märkis, et alates 1850. aastast tehtud vaatluste põhjal on olnud sellest ajast saadik kõige soojem 2016. aasta. Tegu oli El Nino aastaga, mil maamuna temperatuuri kergitas soe vesi Vaikse ookeani troopikavööndi aladel.
Kuna 2023. aastale sooja El Ninot ei eelne, ei pruugi temperatuur tuleval aastal siiski rekordit lüüa. Samas kiiresti kasvavate kasvuhoonegaaside heitmete taustal võib Scaife sõnul ennustada, et tulemas on järjekordne märkimisväärselt soe aasta.
Alates 2014. aastast on kõik aastad järjest olnud ajaloo kõige soojemad. Sealt peale on üleilmne temperatuur olnud alati vähemalt ühe kraadi võrra kõrgem kui enne tööstuspööret ehk aastail 1850–1900 keskmiselt.
Uus prognoos põhineb maailma kliima peamistel mõjuritel. Nende hulka ei kuulu aga ennustamatud sündmused nagu kliimat ajutiselt jahutavad suured vulkaanipursked.
Ilmateenistuse kliimaennustuste eksperdi Doug Smithi sõnul on tõdemus, et maailma keskmine temperatuur on juba kümmekond aastat kraadi võrra liiga kõrge, statistiline lihtsustus. Tegelikult erinevad temperatuurid maailma eri paigus märkimisväärselt. Mõnel pool Arktikas on näiteks õhutemperatuur tööstuspöörde-eelsest ajast juba mitu kraadi soojem.
Halvim on välditav
Maamuna temperatuur tõuseb. Ühendkuningriigi ilmateenistus osutab seetõttu vajadusele kiiresti tegutseda, et temperatuuritõusu keskmiselt 1,5 °C piires hoida. Nii õnnestub ära hoida kliimamuutuse laastavaim mõju.
Ilmateenistuse käimasoleva 2022. aasta kohta avaldatud prognoos tabas suuresti märki. Seal ennustati, et tänavu saab olema õhutemperatuur 0,97–1,21 °C ehk keskmiselt 1,09 °C tööstuspöörde-eelsest soojem. Tänavu jaanuarist oktoobrini kogutud vaatlusandmed näitavadki, et liigsoojust oli maailmas umbes 1,16 °C jagu.
Toimetaja: Airika Harrik