Unetus võib tuua seljavalu, seljavalu unetuse

Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash

Unetus ja seljavalu, kaks häda, mis paljusid inimesi kimbutavad, võivad ka teineteist põhjustada — kord unetus seljavalu, kord seljavalu unetust, kui uskuda Hiina teadlasi ja nende värsket uurimistulemust.

Ge Luo ja ta kolleegid Hangzhous asuvast Zhejiangi Ülikoolist teadsid juba asja uurima asudes, et varem tehtud tähelepanekute järgi esineb inimestel seljavalu ja unetust tihtilugu ühekorraga. Nad võitsid endale ülesandeks leida võimalikke põhjuslikke seoseid.

Ühendkuningriigi Biopangast nõutasid nad välja enam kui 400 000 Euroopa päritolu inimese geeniandmed. Need inimesed olid täitnud ka küsimustiku oma magamisharjumuste ja võimalike unehäirete kohta.

Luo ja ta kolleegid otsisid geeniandmetest välja, millised geenivariandid tundusid seostuvat selliste unehäiretega nagu öine unepuudus, liiga lühike või liiga pikk uni ja päevane unisus.

Et geenidoonorite muude terviseandmete seas sisaldus ka info alaseljavalude esinemise kohta, said teadlased kasutada mitmeid peeni analüüsimeetodeid, kaasa arvatud viimasel ajal ülimalt moodi läinud Mendeli randomiseerimist, leidmaks võimalikud seosed suurtest andmetest üles.

Nüüd kirjutavadki Luo ja kaasautorid ajakirjas Frontiers in Neuroscience, et unetuse ja alaseljavalu vahel on lausa mõlemasuunaline põhjuslik seos.

Milline on seose mehhanism, seda teadlased seekord ei uurinud. Lihtne on arvata, et valutav selg lihtsalt ei lase hästi magada, kuid miks paneb unetus selja valutama, on vähemalt esmapilgul keerulisem küsimus.

Teisest küljest, päevase unisuse ja alaseljavalu vahel on seos ainult ühepidine — seljavalu võib unisust esile kutsuda, kuid mitte vastupidi.

Autorid söandavad arstidele soovitada, et seljavalu ravil tasuks ehk mõelda ka patsiendi unerežiimi korrastamise vajadusele.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: