NASA kosmoselaev Orion asus koduteele

Ameeriklaste kosmoselaev Orion hakkas taas Maa suunas liikuma.
Ameeriklaste kosmoselaev Orion hakkas taas Maa suunas liikuma. Autor/allikas: NASA

Ameeriklaste kosmoselaev Orion hakkas taas Maa suunas liikuma. Kui reisi teine pool sujub viperusteta, peaks Orion maanduma pühapäeva õhtul Vaiksesse ookeani.

Esmaspäeval pani Orion oma mootorid Kuu lähistel täistuuridel tööle. Selle lükke jõul on kapsel nüüd kursil, kus see lõikub Maa omaga pühapäeval kell 19.30 Eesti aja järgi. Tegu on järgmise põlvkonna kuulaeva mehitamata katselennu viimase suure manöövriga. Seni on missioon kulgenud igati plaanipäraselt, vahendab BBC News.

Kui Orion nädala lõpus viperusteta tagasi Maale jõuab, saab selle järgmine missioon 2024. aasta lõpus olema juba mehitatud. Seejärel on NASA-l kapslile ja selle kanderaketile oma Artemise programmi käigus plaanis veelgi auahnemate eesmärkidega lähetused. Praegu lõpule jõudva Artemis-1 missiooni peaeesmärk oli panna proovile kosmoselaeva ja kanderaketi süsteemide töökindlus.

Inimesed saadetakse Orioni pardal Kuu suunas teele Artemis-2 missiooniga. Pikisilmi ootab NASA aga järgmist, Artemis-3 missiooni. Selle eesmärk on inimesed pärast enam kui poole sajandi pikkust pausi taaskord Kuu pinnale viia. Lend Maa kaaslasele on kavas kas 2025. aasta lõpus või 2026. aastal. Kas kosmoseagentuuri plaan ka täitub, sõltub praeguse katselennu tulemusest. 

Orion asus Floridast Kennedy kosmosekeskusest teele 16. novembril. Laev tegi ümber Kuu pika tiiru, jõudes Maast umbes 430 000 kilomeetri kaugusele. Nii kaugel koduplaneedist pole käinud veel ükski inimestele mõeldud kosmoselaev.

NASA sõnul on kapsli ohutu naasmine missiooni jaoks praegu kõige olulisem eesmärk. Insenerid tahavad oma silmaga veenduda, et kosmoselaev suudab Maa atmosfääri naasmisega kaasneva kõrge temperatuuri tõepoolest üle elada.

Atmosfääri ülaosa tabades küündib Orioni liikumiskiirus 39 500 kilomeetrini tunnis. Teisisõnu on see tunduvalt suurem kui rahvusvahelisest kosmosejaamast naasvatel kosmoselaevadel. Kui kapsel vastutulevat õhku eest ära lükkab või kokku pressib, kerkib laeva väliskihi temperatuur rõhu ja hõõrdumise toimel 3000 °C ligi.

Eeldusel, et kapsli kaitsekilp kuumusele vastu peab ja tööle hakkavad ka 11 sõiduki aeglustamiseks mõeldud langevarju, peaks see langema kontrollitult California ranniku lähistele pühapäeval kell 19.30 Eesti aja järgi.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: