NASA kosmoselaev Orion möödus Kuust 130 kilomeetri kauguselt
NASA kosmoselaev Orion möödus Kuust 130 kilomeetri kauguselt. NASA teatel kulgeb Orioni lend plaanipäraselt ning Kuulennu-projekt on juba praegu ületanud kõik ootused.
Mitte ainult Kuust lähedalt möödalendamine, vaid kogu senine Kuulend ehk NASA Artemise projekt on kulgenud nii edukalt, et projekti töötajad on suisa eufoorilises meeleolus, vahendas "Aktuaalne kaamera".
"Me olime nagu lapsed. Niikui esimesed fotod tulid, hakkasid inimesed
ekraani ees laialt naeratades pilti tegema. Pean silmas, et mitte ainult mina. Mõtlen sellest, kui paljud inimesed töötavad NASA-s ja kui paljud töötavad lepingulistena nii insenerilahenduste, kui lennujuhtimise alal. See on vägev päev ja nagu näete, teeb meid õnnest uimaseks. Ma näen ainult laiu naeratusi ja oleme nagu lapsed kommipoes, ehk annab see aimu, kui õnnelikud me oleme," rääkis Orioni programmijuht Howard Hu.
Tulevaste mehitatud kuulendude jaoks katselendu sooritav Orion jätkab edasilendu ning peaks plaani kohaselt jõudma rohkem kui 430 000 kilomeetri kaugusele Maast. Nii kaugele pole ükski inimeste veoks mõeldud kosmosesõiduk seni jõudnud.
Artemise 1. missiooni juht Mike Sarafin ütles, et peagi jõutakse selle missiooni keskmisse etappi. "Me oleme suures osas lõpetanud Kuu poole lendamise etapi. Me tiirleme mõnda aega Kuu ümber kaugel retrograadsel orbiidil ja siis tuleme tagasi Maa peale," lausus Sarafin.
Retrograadne orbiit tähendab, et Orion tiirleb ümber Kuu vastupidises suunas Kuu tiirlemisele ümber Maa. Tagasi koduplaneedile peaks Orion jõudma 11. detsembril ja maanduma Vaiksesse ookeani.
Kui seekord kõik hästi läheb, peaks ülejärgmisel aastal lendama ümber Kuu juba mehitatud kosmoselaev ning 2025. aastal peaks inimene pärast rohkem kui poole sajandi pikkust pausi taas Kuu pinnale astuma.
Toimetaja: Aleksander Krjukov