Eesti mees on 39-aastane Aleksandr
Laupäeval, 19. novembril tähistatakse rahvusvahelist meestepäeva. Novaator uuris lähemalt, milline on Eesti mees, mis teda vaevab ja kuidas talle meeldib vaba aega veeta.
Eesti elanikkonnast 47,6 protsenti on mehed ja kokku elab Maarjamaal 633 426 meest. Noorest peast saavad naised olla mehe valikul valivamad, sest mehi sünnib rohkem kui naisi. Mehi on rohkem kuni 50. eluaastani, vanemates vanuserühmades on aga juba naisi rohkem.
Kõrghariduse on omandanud 29 protsenti meestest.
Statistikaameti nimede statistika järgi on Eestis populaarseimad eesnimed Aleksandr (12 169), Sergei (10 291) ja Vladimir (10 287). Rahvastiku- ja sotsiaalstatistika juhtivanalüütik Kristjan Erik Loik ütles, et vene rahvusest inimesed valivad nimesid oluliselt väiksema hulga seast, mistõttu on nende nimed ka automaatselt levinumad.
Keskmine Eesti mees on 39,4 aastat vana ja tema oodatav eluiga on 72,8 aastat. Peamised põhjused, miks Eesti mees sureb näiteks Rootsi sookaaslastest üle kaheksa aasta varem, on südame- ja veresoonkonna haigused ning kopsu- ja eesnäärmevähk. Selle aasta esimese kümne kuuga on 2329 eesti meest surnud vereringeelundite haiguste tagajärjel, pahaloomuliste kasvajate tõttu 1298.
Eesti meest kimbutab aga ka ülekaal, riskikäitumine, meelemürkide tarvitamine ja muud tervisemured. Ligi pooled 35–44 aastased mehed on ülekaalulised. Sellele vaatamata peab 40–49-aastastest meestest enda tervist heaks ligi 65 protsenti.
Eesti mehe uni on nende endi hinnangul küllaltki hea: ööpäevas magab ta keskmiselt pea üheksa tundi (532 minutit). Söögitegemisel kulub meestel 23 minutit ja majapidamise korrashoidmisele 24 minutit. Lapsi hoiab mees päevas 11 minutit. Erinevate ehitus- ja parandustöödele kulutab mees keskmiselt 14 minutit päevas. Vabal ajal meeldib eesti mehele televiisorit vaadata: teleri ees veedab ta üle kahe tunni (131 minutit).
Aastal 2015 tehtud uuringust "Eesti meeste hoiakute ja käitumise uuring: tervis, haridus, tööhõive, ränne ja pereloome" selgus, et meestele meeldib olla suhtes. Püsipartneri leiab ta tavaliselt 34. eluaastaks. Mehed peavad oma elus kõige tähtsamaks armastust ja isikliku elamispinna olemasolu
Uuringu üks autor Mare Ainsaar ütles, et partnerivalikul hinnatakse armastust, partneri iseloomu ja head seksuaalset sobivust, intelligentsus, ühised väärtused ja partneri potentsiaalne edukus lapsevanemana on tähtsad.
Samuti eelistab Eesti mees paljulapselist perekonda: ideaaliks on üle kahe lapsega perekond. Parim vanus esimese lapse saamiseks on meeste hinnangul naistel 24–25-aastaselt ning meestel 26–27-aastaselt.
Head meestepäeva!
Allikas: Statistikaamet, Tervise Arengu Instituut