Linnulaul turgutab vaimutervist
Inimene on looduse osa. Briti teadlased tõdevad värske uuringu põhjal, et kui inimene kuuleb linnulaulu, siis paraneb ta vaimne heaolu kuni kaheksaks tunniks. Samalaadne toime on linnu nägemisel.
Linnud mõjuvad teraapiliselt ka neile, kellel on diagnoositud depressioon.
Ryan Hammoud ja ta kolleegid Londoni King's College'ist palusid inimestel igapäevaelu kõrvalt tähendada telefoniäppi üles, millal nad on linde näinud või linnulaulu kuulnud, ja sisestada samasse ka oma vaimse heaolu seisundi hinnanguid.
Nüüd kirjutavad teadlased ajakirjas Scientific Reports, et lindude nägemisest ja linnulaulu kuulmisest läheb inimestel tuju paremaks. Seni on sellist seost võinud loomulikult samuti intuitiivselt oletada, kuid teaduslik tõendus on siiski omaette väärtus.
Uuringus osales ligi 1300 inimest, kes laadisid endale telefoni King's College'is välja töötatud rakenduse Urban Mind ning käisid sellega ringi 2018. aasta aprillist kuni 2021. aasta oktoobrini. Osalejaid oli kõikjalt maailmast, enamjaolt siiski Ühendkuningriigist endast, Euroopa Liidu maadest ja Ameerika Ühendriikidest.
Rakendus andis endast märku kolm korda päevas ja palus teada anda, kas inimese vaate- või kuuldeulatuses on linde, ja kuidas äpikasutaja end ka muidu tunneb.
Siis saidki teadlased analüüsida, kas lindudega kokku puutumise ja enesetunde muutuste vahel on seos või mitte. Selgus, et seos on, ja samasuunaline, nagu loodeti.
Samuti õnnestus leida tõendust, et lindude vaimuturgutav toime avaldub sõltumata sellest, kas inimesed puutuvad samal ajal kokku muudegi meeldivate loodusilmingutega nagu taimed, loomad ja veekogud.
Autorid väidavad, et uuringu tulemused tugevdavad linnurikaste paikade väärtustamise teaduslikku alust ning annavad uut ajendit neid paiku luua ja hoida. Samuti võiks autorite arvates kaaluda soovitada lindude vaatamist ja kuulamist depressiooni ja muude vaimutervisehäirete all kannatajatele.
Kuid kindlasti võime me kõik nüüd linde märgates ja nende sädinat kuuldes lasta kas või viivuks end sel kaunidusel kaasa kanda, teades ise nüüd veelgi teaduslikumalt, et niisugused vaheldushetked tulevad meile ainult kasuks.