NASA noolemissioonil õnnestus asteroidi orbiiti muuta

Septembri lõpus lennutas NASA planetaarse kaitsetaktika läbimänguks oma kosmoselaeva Maa-lähedase asteroidi pihta. Nüüd selgus, et katse täitis oma eesmärgi: kokkupõrke tagajärjel nihkus asteroid oma algselt orbiidilt veidi kitsamale trajektoorile.
Missiooni kavandati seitse aastat ja see läks maksma ligi 340 miljonit eurot. Ühtlasi sai sellest esimene katse ajaloos, kus mängiti läbi stsenaarium Maad ähvardava asteroidiohu kõrvaldamiseks, vahendab Reuters.
Teleskoobivaatlused kinnitasid NASA teatel, et DART-i sondi enesehävitusmissioon täitis oma peamise eesmärgi. DART-i sihtmärk oli umbes jalgpalliväljaku-suurune munajas asteroid Dimorphos. Viimane liikus orbiidil endast umbes viis korda suurema asteroidi Didymose ümber. Väiksema asteroidi orbiit selle suurema kaaslase ümber muutus kokkupõrkel asteroidile antud impulsi tõttu ahtamaks.
NASA teadlaste sõnul näitavad viimase kahe nädala jooksul tehtud mõõtmised, et Dimorphos teeb oma kaaslasele nüüd tiiru peale 32 minuti võrra kiiremini. Algselt kulus asteroidil oma orbiidi läbimiseks 11 tundi ja 55 minutit, katse järel aga 11 tundi ja 23 minutit.
Kokkupõrge leidis aset Maast 10,9 miljoni kilomeetri kaugusel. Teadlased jälgisid seda reaalajas Marylandi osariigis Laurelis asuvas Johns Hopkinsi Ülikooli rakendusfüüsika laboris asuvas missiooni juhtimiskeskuses.
Üle ootuste parem tulemus
NASA DART-i programmi teadlase Tom Statleri sõnul jäi Dimorphos peale kokkupõrget pisut võbelema. Kas see tõesti nii on, peavad kinnitama täiendavad vaatlused.
NASA planeediteaduse osakonna juhataja Lori Glaze'i sõnul näitab katse käigus juhtunu, et inimkond suudab vajadusel ohu korral sama suurt asteroidi ümber suunata, kui Maale lähenev taevakeha avastatakse piisavalt varakult. Just varajane märkamine on tema sõnul edu võti. Dimorphos ega Didymos Maale endast mingit ohtu ei kujutanud.
Enne katset ennustasid teadlased, et DART-i tabamuse mõju lühendab Dimorphose orbiiti vähemalt kümne minuti võrra. Õnnestumiseks oleks loetud ka pelgalt 73 sekundi võrra lühenenud orbiiti. Niisiis ületas umbes pooletunnine lühenemine kahe-minutilise veapiiriga teadlaste ootusi.
DART-i nükke suur mõju võis osalt tuleneda ka Dimorphose koostisest. Nimelt on tegu omavahel suhteliselt lõdvalt seotud kosmoseklibuga. Kokkupõrke tagajärjel ilmaruumi paiskunud klibust ja tolmust koosnevat saba on juba jäädvustanud Maa teleskoobid.