Foto: Tšiili teleskoop jäädvustas NASA asteroiditabamuse saba

Prahisaba on veninud kokkupõrkekohast umbes 10 000 kilomeetri kaugusele.
Prahisaba on veninud kokkupõrkekohast umbes 10 000 kilomeetri kaugusele. Autor/allikas: CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA/T. Kareta (Lowell Observatory), M. Knight (US Naval Academy). Töötlus: T.A. Rector (University of Alaska Anchorage/NSF’s NOIRLab), M. Zamani & D. de Martin (NSF’s NOIRLab).

Äsja avaldatud kujutiselt on näha, kuidas 27. septembril asteroidi tabanud NASA DART-i missioon jättis endast maha umbes 9600 kilomeetri pikkuse kiviprahist koosneva saba.

Septembri lõpus kihutas NASA DART-i kosmoselaev plaanitult vastu asteroid Dimorphost. Dimorphos oli suurema asteroidi Didymose orbiidil tiirlev väike kaaslane. Nüüd jäädvustas Tšiilis asuv teleskoop kokkupõrke tagajärjel tekkinud hiiglaslikku prahiraja, vahendab Gizmodo.

Kokkupõrke eesmärk oli järele proovida, kas NASA-l õnnestuks tegeliku ohu korral Maad asteroiditabamustest säästa. Dimorphos ega Didymos ise Maale mingit otsest ohtu ei kujutanud.

NASA alles analüüsib kokkupõrke ajal ja järel kogutud andmeid ja püüab kindlaks teha, kas DART-i missioonil õnnestus Dimorphose orbiiti selle suurema kaaslase ümber muuta. Samas jäädvustasid kosmilist tabamust paljud teleskoobid üle maailma, mis nüüd järgemööda toimunust oma pilte avaldavad.

Värskeim kujutis pärinebki Tšiilis asuvalt ja NOIRLab-i juhtitavalt Lõunapoolselt astrofüüsiliste uuringute (SOAR-i) teleskoobilt. SOAR-i teleskoop asub Andide mäestiku jalamil, kus vaade taevale on selge ja valgusreostust peaagu polegi.

Heades vaatlustingimustes tehtud pildilt ongi näha, kuidas üha pikenev tolmurada ulatub pildi paremasse nurka välja. NOIRLabi pressiteates märgitakse, et prahisaba on veninud kokkupõrkekohast umbes 10 000 kilomeetri kaugusele.

NASA teadlased pole veel DART-i missiooni õnnestumises lõpuni kindlad. Sellegipoolest olid kokkupõrge ja selle järelmõju juba omaette edusammud. Peagi peaks täpsemalt selguma, kui palju materjali asteroidist eraldus, kui peeneks see purunes ja kui kiiresti võidi see laiali lüüa.

Kõike seda teades võivad teadlased tuelvikus paremini mõista, milline on kineetiliste mõjurite võimalik mõju Dimorphose-sugustele nii-öelda kivihunnikut meenutavatele asteroididele. Sedalaadi asteroidid koosnevad omavahel lõdvalt seotud pinnasematerjalist – see võib seletada ka pikka prahisaba kokkupõrke järel tehtud jäädvustustel.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: