Raseda muumia võis hukutada vähkkasvaja
Rasedana surnud ja mumifitseeritud Egiptuse naine võis olla ühtlasi vähihaige.
Läinud kevadel avastasid teadlased, et varem Vana-Egiptuse preestriks peetud muumia oli hoopis naine, kes ootas surmahetkel tõenäoliselt last. Salapäraseks daamiks kutsutud muumia maeti nimelt esimesel sajandil Teeba linnas preestrile mõeldud sarkofaagi.
Nüüd üllatas valesse sarka maetud muumia teadlasi taas, sest ilmselt vaevas teda ninaneeluvähk. Varssavi muumiaprojekti teadlased kirjutavad oma blogis, et avastasid muumia kolju vasaku silmakoopa tagant seitsme millimeetrise läbimõõduga augu.
Uuringu autori ja Varssavi Ülikooli antropoloogi Marzena Ożarek-Szilke sõnul viitab ebatavaline auk kasvajale, mis surus ümbritsevat luukudet ülejäänud silmakoopast eemale.
Teine võimalus on, et augu jättis koljule tsüst. Samuti võis olla selle taga aneemiast või rauapuudusest tingitud porootiline hüperostoos, mis võib autori sõnul moonutada silmakoobaste pinda. Siiski viitavad väikesed kahjustused muumia ninaõõnes, lõual ja põskkoobastes kõige tõenäolisemalt vähile.
Täpsemalt kahtlustavad uurijad Salapärasel daamil ninaneeluvähki, mis kahjustab nii suud, ninaõõnt kui ka hingetoru. Siiski piirdub asi esialgu vaid kahtlustusega, sest leiu paikapidavuses pole teised teadlased veel veendunud ja oletust pole kinnitatud ka keemiliste katsetega.
Harilikult oleks nii vanal koljul esinenud moonutusi olnud üldsegi võimatu seletada, ent Salapärane daam on säilinud suisa nii hästi, et tema luude küljes leidub veel pehme koe jäänuseid. See võimaldab teadlastel edaspidi koeproovide põhjal kindlaks teha, kas naine siis ikkagi põdes vähki või mitte.
Kui koljul leiduvad kahjustused on tõesti märgid vähkkasvajast, võis Ożarek-Szilke sõnul see ollagi Salapärase daami surma põhjus. Uurijad loodavad asjas täit selgust saada tänavuse aasta lõpuks.