Koertega jalutajad tõstavad naabruskonna turvalisust

Mitmed uuringud on näidanud, et koerad on inimeste tervise ja heaolu jaoks kasulikud.
Mitmed uuringud on näidanud, et koerad on inimeste tervise ja heaolu jaoks kasulikud. Autor/allikas: Andriyko Podilnyk/Unsplash.com

Ameerika Ühendriikides Ohio osariigis läbi viidud uuring näitas, et naabruskondades, kus on rohkem koeri, on ka vähem kuritegevust, sealhulgas mõrvu ja rööve.

Koertega jalutajad toovad tänavatele rohkem tähelepanelikke silmapaare, mis võivad paharette heidutada, ütles uuringu juhtautor ja Ohio riikliku ülikooli sotsioloogia doktorant Nicolo Pinchak.

Sama ülikooli sotsioloogiaprofessor ja uuringu kaasautor Christopher Browning lisas, et sotsioloogid on juba pikemat aega huvi tundnud, kuidas taltsutab elanike omavaheline usaldus kombineeritud kohaliku järelvalvega kuritegevust. Koertega jalutamine aitab seletada, kuidas sedalaadi naabrivalve toimib.

Teadlased analüüsisid aastate 2014-2016 kuritegevuse statistikat Ohio osariigis Columbuse linnas. Tulemused näitasid, et naabruskonnad, kus elanikud teineteist rohkem usaldasid, esines vähem mõrvu, röövimisi ja kallaletunge. 

Piirkondades, kus oli lisaks ka rohkem koeri, oli kuritegevuse tase veelgi madalam. Võrreldes naabruskondadega, kus koeri oli vähem, esines sellistes piirkondades umbes kolmandiku võrra vähem röövimisi ja poole vähem mõrvu.

Usaldus üksinda ei aita nii palju, kui see, et inimesed liiguvad tänaval ja märkavad, mis toimub, selgitas Pinchak. Just seetõttu aitavad koerad paremini kuritegevusega võidelda kui kassid ja teised koduloomad, keda jalutama ei pea.

Uuring näitas, et kõrge omavaheline usaldus ja koertega jalutamine aitas vähendada tänavakuritegevust, sest mõrvad ja röövid toimuvad tihti just avalikus ruumis, näiteks tänavatel ja kõnniteedel. 

Sõltumata usaldustasemest vähendas koerte rohkus lisaks ka varavastast kuritegevust. See on tingitud sellest, et koerte haukumine hoiab kurjategijad juba eos eemal, ilma et selleks oleks vaja naabrite omavahelist järelvalvet.

Usalduse ja koerte kuritegevust maandav efekt leidis kinnitust ka siis, kui arvesse võeti teisi tegureid, nagu näiteks noorte meeste osakaalu naabruskonnas ja elanike sotsiaalmajanduslikku olukorda.

Mitmed varasemad uuringud on näidanud, et koerad on inimeste tervise ja heaolu jaoks kasulikud ning nende teadustöö tulemused kinnitavad Pinchaki sõnul seda veelgi.

Uuring ilmus ajakirjas Social Forces.

Toimetaja: Juhan Hellerma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: