Geenimuundus tõotab teha kassid allergiaohutuks
Kassid on ju enamjaolt täitsa toredad loomad, aga inimestele, kellel on kassiallergia, ei tarvitse nende toredate loomadega kohtumine alati igas mõttes siiski kõige meeldivam olla.
Ameerika teadlased annavad nüüd teada, et on leidmas võtet, kuidas muuta kassi geene nii, et kass enam inimesel allergilist reaktsiooni ei tekitaks.
Virginia osariigis Charlottesville'is tegutseva biotehnoloogiaettevõtte InBio palgal olevad teadlased eesotsas Nicole Brackettiga kirjutavad koos paari ülikoolikolleegiga ajakirjas The CRISPR Journal, et on teinud põhjalikult tööd kodukassi geeni kallal, mis kodeerib valku nimega Fel d 1.
Just seda valkainet peetakse varasemate uuringute põhjal üheks kassiallergia peamiseks süüdlaseks.
Teadlased võtsid geeniproove 50 kassilt ja analüüsisid nende Fel d 1 geene bioinformaatika võtetega. Lisaks kõrvutasid nad sama geeni veel kaheksal kaslaseliigil.
Analüüs osutas, et see geen ei olegi tegelikult kassidele ja kaslastele otseselt hädavajalik; järelikult on selle muutmine kassidele enestele tõenäoliselt ohutu.
Seepeale rakendasidki teadlased geenile tõhusat muundusmeetodit CRISPR ja lõid ta niiöelda rivist välja.
Nad kirjutavad, et Fel d 1 geen tundub nende andmetel olevat sobilik sihtmärk, mille kõrvaldamisest võib kassiallergia all kannatajatele olla suurt abi.
Autorid avaldavad lootust, et tulevastes katsetustes õnnestub sellesama CRISPRi meetodi abil kassidel ka mõnede muude allergeensete ainete avaldumist pärssida.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Sandra Saar