Mitokondrite allakäik nõrgestab lihaseid
Vanemas eas võivad lihased väiksemaks ja nõrgemaks jääda, nii et kahanevad inimese heaolu ja toimevõime. Mõnedki teadusuuringud on osutanud, et seda lihaste atroofiat ehk sarkopeeniat võib põhjustada krooniline põletik.
Nüüd on Hispaania teadlased saanud jälile, et kroonilist põletikku võib omakorda põhjustada kahjustunud mitokondrite kuhjumine rakkudesse.
Samuti on nad tuvastanud valkaine, mille toimel rakud kahjustunud mitokondritest paremini lahti saavad.
Mitokondrid on raku jõujaamad, mis varustavad rakku energiaga, talletades seda ATP-nimelisse molekuli. Pika töötamise peale võivad mõned mitokondrid natuke rikki minna, mispeale tuleb nad mitofaagia nimelises protsessis lagundada ja ümbertöötlusse saata.
Vanemas eas kipub aga mitofaagia aeglustuma, mistõttu hakkabki rakkudesse kogunema ebatõhusalt toimivaid mitokondreid.
Antonio Zorzano Barcelona Ülikoolist ja ta kolleegid tegid katseid nii rakukultuurides kui ka hiirte peal.
Katseist selgus muu hulgas, et valk nimega BNIP3 võib mitofaagiat stimuleerida. See valk kinnitub mitokondrite membraani külge, aga mõjutab ka raku sees lammutustöid tegevaid organelle lüsosoome.
Edasistes uuringutes kavatsevad Zorzano ja ta kaaslased välja selgitada, milliste biomarkerite põhjal võiks saada vereproovist välja lugeda, kui kõrge on inimesel rakkudes BNIP3-valgu tase.
Samuti soovivad nad teada saada, millised geneetilised või keskkonnategurid BNIP3 taset mõjutavad. Veelgi laiem küsimus on, miks üldse rikkis mitokondrite kõrvaldamine vanemas eas aeglustub.
Seniseis uuringuis selgunust kirjutavad autorid lähemalt ajakirjas Aging Cell.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Sandra Saar