X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mitokondreid võib saada mõlemalt vanemalt

Foto: Wolfgang Stief/Creative Commons

Kooliõpikutes on kirjas, et mitokondrid, rakkude sees töötavad pisikesed energiageneraatorid, on kõik pärit meie emalt, mitte aga isalt.

Nüüd aga on Ameerika arstiteadlased tuvastanud ligi paarkümmend inimest, kes on mitokondreid saanud mõlemalt vanemalt.

Mitokondri päritolu võib hõlpsasti teada saada temas sisalduva DNA järgi, sest mitokonder on ainus rakuorganell väljaspool tuuma, millel on omaenda DNA.

Tegelikult avastati juba 2002. aastal üks mees, kes oli mitokondreid saanud nii emalt kui ka isalt. Kuid et rohkem juhtumeid kohe ilmsiks ei tulnud, oli kahtlejaid palju.

Nüüd on Shiyu Luo ja ta kolleegid Cincinnati Lastehaiglast leidnud lausa 17 inimest kolmest perekonnast, kellel on mõlemalt vanemalt pärit mitokondreid.

Luo ja kolleegid kirjutavad Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et arvatavasti esineb neis peredes mingi geenimutatsioon, mis häirib mitokondrite tavapärast järglastele pärandumist.

Need juhtumid on muidugi ikkagi äärmiselt haruldased, aga nähtuse olemasolu on nüüd senisest hoopis kindlam. Kooliõpikud tuleb ümber kirjutada.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: