Pliibensiin vähendas ameeriklaste IQ-d paari punkti võrra

Foto: Chris Haws/Unsplash

Sada aastat tagasi tuli kütusetootjatele pähe mõte lisada bensiini sisse tetraetüülpliid, et automootor töötaks sujuvamalt. Mõte võis tunduda esialgu nutikana, kuid aja jooksul on selgunud, et mootorist väljunud pliisaaste võib sellega kokku puutunud inimeste nutikust kahandada.

Nüüd on Ameerika teadlased välja arvutanud, et lapsepõlves sisse hingatud plii toimel võib veel tänapäevalgi, mil kütuse pliilisandid on keelatud, ikkagi enam kui 170 miljonil täiskasvanud ameeriklasel olla intelligentsuskoefitsient ehk IQ mõnevõrra langenud.

On teada, et kui plii jõuab ajju, siis häirib see närviimpulsside kulgu ja suurema koguse korral hävitab närvirakke. Eriti ohustab plii lapsi ja nende aju arengut.

Michael McFarland Florida Osariigiülikoolist ja ta kolleegid uurisid aastatel 1976–2016 lastelt võetud vereproovide põhjal, kui palju oli nende veri pliid sisaldanud. Nad laiendasid neid tulemusi ka varasemasse aega, teades, kui palju lisati pliid bensiinile 1940. aastatest 1970. aastateni, arvutasid nad välja, kui palju võis laste veres siis pliid olla.

Varem tehtud uuringutest on teada valem, millega saab arvutada pliiga kohtumise mõju IQ-le. Selle valemi põhjal selguski muu hulgas, et aastal 2015 oli ameeriklaste intelligentsus pliisaaste toimel keskmiselt 2,6 punkti madalam, kui muidu oleks olnud. Seejuures 1960. aastate teisel poolel sündinute seas oli madaldumine keskmiselt lausa 5,9 punkti.

Arvutuskäik ja selle tulemused on põhjalikumalt kirjas Ameerika teaduste akadeemia toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: