Päike ja Kuu võivad panna maakoorelaamad liikuma

Foto: NASA's Marshall Space Flight Center/Flickr (CC BY-NC 2.0)

Suured maakoore tükid ehk laamad triivivad aeglaselt mööda planeeti ringi. Rühm Ameerika teadlasi väidab nüüd, et laamu paneb liikuma Päikese ja Kuu gravitatsiooniline koostoime Maale.

Laamtektoonika teooria, mille järgi on mandrid ja mered sadade miljonite aastate jooksul pidevalt asukohti vahetanud, sai üldtunnustatuks möödunud sajandi 60. aastateks.

Üsna üldtunnustatud on ka nähtuse seletus, et põhjuseks on soojade ainemasside liikumine maakoore all vahevöös, neid niinimetatud konvektsioonivoole ajendab aga Maa sisemine soojus, mis on osaliselt pärit planeedi moodustumise ajast, osaliselt aga tekkinud radioaktiivsete ainete lagunemise kõrvalsaadusena.

Anne Hofmeister St. Louises asuvast Washingtoni Ülikoolist ja ta kolleegid leiavad nüüd, et vahevöö võib olla piisavalt tõhusaks konvektsiooniks liiga tahke. Tegelikult on ka konvektsiooniteooria pooldajatele enestele muret teinud, et Maa sisesoojuse energiast võib jääda suurte laamade liigutamiseks väheks.

Hofmeister ja ta kaaslased on võtnud laamtektoonika ajendjõu seletamisel appi hoopis Päikese ja Kuu.

Päikese suure raskusjõu toimel on Kuu orbiit ümber Maa läinud pisut piklikuks. Maa ja Kuu ühine raskuskese, mis asub Maa sees umbes 4600 kilomeetri kaugusel Maa keskpunktist, liigub seetõttu iga kuu umbes 600 kilomeetri ulatuses edasi-tagasi.

Sellest liikumisest tekib maakera sees pingeid. Vahevöö sügavamad, püdelamad ja soojemad kihid peavad neile pingetele veel vastu, kuid jahedam, tahkem ja hapram ülakiht kipub murenema.

Murenemist soodustab ka maakera kerge lapikustumine oma telje ümber pöörlemise toimel.

Hofmeister ja ta kaasautorid kirjutavad Ameerika Geoloogiaühingu avaldatud artiklikogumikus, et need kaks pingeallikat koostoimes ongi maakoore laamadeks tükeldanud.

Maa on Päikesesüsteemi ainus planeet, millel on laamtektoonika teada. Nüüd selgub, et võib-olla on selle võimalikuks teinud meie suhteliselt suur Kuu ja meie sobiv kaugus Päikesest.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: