Mustad augud on kokkupõrkekursil

Foto: ESO/Voggel et al.

Astronoomid on avastanud kaks suurt musta auku, mis on teel omavahelise kokkupõrke poole. Nii lähedal teineteisele olevat musta auku pole nähtud mitte kunagi varem. Samuti on tegemist meile kõige lähemal asuva musta augu paariga.

Karina Voggel Prantsusmaalt Strasbourgi Ülikoolist ja ta kolleegid avastasid hiigelaugu Tšiilis asuva Väga Suure Teleskoobiga. Suurem neist on massilt võrdne 154 miljoni päikesega, väiksem 6,3 miljoni päikesega. Need mõlemad asuvad galaktikas NGC 7727 meist umbes 8,9 miljoni valgusaasta kaugusel. Suurem auk asub täpselt galaktika keskel, väiksem sellest umbes 1600 valgusaasta kaugusel.

Voggel ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Astronomy & Astrophysics, et augud põrkavad umbes 250 miljoni aasta pärast kokku ja ühinevad üheks veelgi suuremaks mustaks auguks. Must auk on ruumipiirkond, mille keskmes on aine nii tihe, et tugeva gravitatsiooni tõttu ei pääse august välja isegi valgus. Seetõttu ei saagi musti auke otseselt vaadelda.

Mõnikord tehakse musta augu olemasolu kindlaks selle ereda valguse järgi, mida kiirgab musta auku suure kiirendusega langev aine. Seekord avastasid aga Voggel ja kolleegid need kaks musta auku tähtede liikumise järgi, mida oma raskusväljaga mõjutavad.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: