Ravimifirma Pfizer teatas enda sõnul ülitõhusa koroonaravimi loomisest
Kliinilises uuringus vähendas ettevõtte Pfizer välja töötatud ravim riskirühma kuuluvate nakatunute võimalust haiglasse sattuda või surra 89 protsenti. Uuringu täpseid tulemusi pole avaldatud veel teadusajakirjas.
Kui ravimit Paxlovidi anti kolme päeva jooksul pärast nakatumist, vähenes uurimisaluste risk haiglasse sattumiseks ligi üheksa korda. Ravi viie päeva jooksul alustades oli vahe enam kui 6,5-kordne.
Samuti ei surnud ravimit saanutest kuu aja jooksul koroona tõttu mitte keegi, võrdlusrühmas aga iga neljas haiglaravi vajanud patsient.
Pfizeri järeldused põhinevad ligi 2000 inimesega tehtud uuringul. Ravimit anti selle käigus pooltele, kellest vajas haiglaravi kokku üheksa inimest. Kontrollrühmas oli neid aga 68.
SARS-i epideemia jäänuk
Paxlovid põhineb 2002. aasta lõpus puhkenud SARS-i epideemia järel loodud eksperimentaalsel ravimil. Möödunud aasta juuliks õnnestus ettevõtte teadlastel muuta algset toimeainet viisil, et see pärssis katseklaasis ka uut koroonaviirust. Ühtlasi ei pidanud seda manustama enam verre, vaid inimesed said võtta seda ka tableti kujul suu kaudu.
Viirusvastane ravim häirib koroonaviiruse jaoks elutähtsa ensüümi proteaasi tööd, misläbi ei saa viirus enam end paljundada. Ettevõtte soovitatud tõhusa raviskeemi järgi tuleb võtta seda viie päeva vältel kaks korda päevas. Ühtlasi tuleb võtta sama ajal HIV-i ravis kasutatavat ritonaviiri, mis aitab uuel ravimil kauem vereringes püsida.
Ettevõte loodab toota aasta lõpuks ravimit 180 000 ja järgmise aasta esimeses pooles 21 miljoni ravikuuri tarbeks. Samas pole veel selge, palju üks ravikuur maksma hakkab. Samal ajal on tõotanud Pfizer teha vaesematele riikidele allahindlust.
Järgmised sammud
Käimasolevates uuringutes uurib ettevõte, kui palju on Paxlovidist kasu tavaliste, mh vaktsineeritud nakatunute ravis. Samuti uurib see, kas ravimit saaks kasutada ennetavas ravis näiteks juhul, kui koroonaga on nakatunud mõni samas leibkonnas elav inimene.
Piiratud valikud
Paxlovid on teine spetsiaalselt koroonaviiruse vastu loodud viirusvastane ravim, mis on kliinilistes uuringutes haiglasse sattumise ja surmariski ravimifirmade sõnul selgelt vähendanud.
Oktoobri alguses teatas ravimifirma Merck, et nende viirusvastane ravim vähendas haiglasse sattumise võimalust kaks korda. Surmarisk vähenes molnuripaviiri mõjul veelgi rohkem. Ühe ravikuuri hind ulatub aga 600 euroni. Sel neljapäeval andis Suurbritannia ravimile esimese maailma riigina kasutusloa.
Arstide arsenalis on ka viirusvastane ravim remdesiviir, kuid see vähendab vaid haiglas veedetud päeva arvu, mitte haigete suremust. Monoklonaalsete antikehade mõju on selgemalt näha aga vaid vahetult pärast esimeste sümptomite ilmnemist.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa