Loomasõbralik tehisvalgus võib soodustada vetikaõitsengut

Foto: Radiance light trends

Heleda öötule peale lendavad kohale putukad, aga öine tehisvalgus meeldib ka vetikatele. Mure on aga selles, et vetikate ülearune vohamine ei ole tihtilugu veekogu seisundile hea.

Teadlased on nüüd välja selgitanud, et vetikate öist kasvu soodustab nii roheline kui ka punane valgus.

Rohelist ja punast valgust on mereäärsete linnade öiseks valgustuseks soovitatud kasutada valge valguse asemel, sest varasemate uuringute järgi võivad need mereloomi vähem eksitada. Merekilpkonnadele sobib uuringute järgi hästi just punane, mere-rändlindudele aga roheline valgus.

Sophie Spatharis Šotimaalt Glasgow Ülikoolist ja ta kolleegid kogusid Šoti rannikuvetest mitut liiki mikroskoopilisi vetikaid. Nad lasid neile paista nii valget, punast kui ka rohelist valgust.

Tuli välja, et kõik need toonid soodustasid vetikate kasvu. Eriti soodus oli just punane valgus, mis kahekordistas uute vetikarakkude teket.

Tähelepanuväärne oli ka see, et nii rohelise kui ka punase valguse toimel muutus vetikasegus leiduvate liikide suhtarv – mõlemal puhul suurenes vetikaperekonna Skeletonema liikide arvukus.

Need vetikad on paraku aga õitsengu korral ökoloogiliselt eriti ohtlikud, sest nad kasvavad väga tihedalt, varjavad valgust ja jätavad vee hapnikuvaesusse.

Oma uuringust kirjutavad Spatharis ja kolleegid Londoni Kuningliku Seltsi toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: