Hiinas elas kunagi kaelkirjakust kõrgem ninasarvik
Loode-Hiina aladel elas miljonite aastate eest senitundmatu hiidninasarvik. Hiina ja USA teadlaste sõnul on tegu ühe ajaloo suurima maismaaimetajaga.
Hiidninasarvik Paraceratherium linxiaense elas maamunal umbes 26,5 miljoni aasta eest. Loom kaalus 21 tonni ehk sama palju kui neli Aafrika elevanti. Oma sarvedeta peaga võis ta ulatuda maapinnast kuni seitsme meetri kõrgusele puulatvadesse, mis tähendab, et P. linxiaense oli kaelkirjakustki pikem, vahendab BBC News.
Kõike seda järeldab Hiina ja USA teadlastest koosnev uurimisrühm Gansu provintsist Wangjiachuani külast 2015. aastal leitud kivististe põhjal. Ühtlasi viitavad kivistised, et muistne loom kuulus senitundmatusse liiki, mis erines teistest teadaolevatest hiidninasarviku-liikidest.
Näiteks on täielikult säilinud ninasarviku kolju ja lõualuu. Nende põhjal järeldasid teadlased, et loomal oli esileulatuv ja sihvakas kolju. Samuti uhkeldas P. linxiaense nähtavasti haardevõimelise ninapealse sarvega, mis meenutas tänapäevaste taapirite omi.
Uurimisrühm märkas sedagi, et uus liik oli lähisuguluses kunagi Pakistanis elanud hiidninasarvikutega. Sellest järeldub, et loom rändas omal ajal Hiina ja India vahel läbi Kesk-Aasia. See viitab omakorda, et Tiibeti platool võis toona olla praegusest madalamaid ja liikumiseks sobivamaid piirkondi.
Avastusest kirjutatakse ajakirjas Communications Biology.
Toimetaja: Airika Harrik