Aval koeraomanik kasvatab lemmiku kergemini julgeks

Foto: Matt Nelson/Unsplash

Öeldakse, et koer minevat peremehe nägu. Juhul, kui selle nägu mineku all mõeldakse peremehe iseloomujoonte ülevõtmist, siis on ütlusel mitte ainult kogemuslikus, vaid nüüd ka lausa teaduslikus mõttes tõetera sees.

Ameerika Ühendriikides tehtud uuring osutab, et kui koera omanik pelgab või umbusaldab kaasinimesi, siis võõristab ka koer tundmatuid inimesi rohkem. Omaniku introvertsus või suletus soodustab koera agressiivsust või kartlikkust.

Lauren Powell ja ta kolleegid Pennsylvania Ülikoolist jälgisid 131 koera, kes käisid poole aasta vältel koos peremehe või perenaisega loomakliinikus käitumisõppes.

Tegu oli koertega, kes pidasid end halvasti üleval, näiteks oli mõni neist inimeste suhtes agressiivne, teine aga arglik. Teadlased vaatasid, kui edukas koolitus oli. Koerte omanikele andsid nad teha isiksusetesti.

Selgus, et kõige tugevam tulemuslikkuse mõjutaja oli see, kui halb oli koera käitumine olnud õppe alguses. Algselt halvema käitumisega koerte saavutatud edu oli suurem küllap põhjusel, et neil oli ka paranemise ruumi olnud palju.

Selgus aga ka, et omaniku isikuomadused mängisid samuti rolli. Näiteks neist koertest, kes olid algul olnud liiga pelglikud, said ekstravertidest omanike käe all keskmiselt julgemad penid kui need, keda kasvatasid introverdid.

Eks see tundub ka mõneti loogiline. Koer jälgib ju päris hoolega, kuidas omanik uudsetele olukordadele reageerib, näiteks kui sattub kokku uue inimese, koera või mingi esemega. Ja loomulikult võtab koer siis omanikust ka eeskuju.

Oma uurimistulemustest kirjutavad Powell ja kaasautorid ajakirjas Frontiers in Veterinary Science.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: