Lugeja küsib: kas koroonahaige tohib väljas käia?

Kä väheste sümptomitega koroona puhul tuleks kodus püsida.
Kä väheste sümptomitega koroona puhul tuleks kodus püsida. Autor/allikas: Shane/Unsplash

On ilmnenud, et koroonasse nakatunud inimestele jagatud käitumissoovitused võivad olla erinevad. Kas koroonapositiivsete põdemiskogemus on nagu loterii ja sõltub sellest, millise konkreetse eksperdiga nad telefonis vestlema satuvad, või on siiski olemas mingid universaalsed ettekirjutused? Praktilistele küsimustele vastab Terviseameti kommunikatsioonijuht Simmo Saar.

Novaatorini on jõudnud juhtum, kus sama omavalitsuse kaks kõrgemas keskeas kodanikku said lühikese vahega teada halva uudise – et neil on koroona. Kummagi sümptomid polnud nii tõsised, et vajanuks arstiabi. Kui esimesele pandi südamele, et ta ei tohiks enam isegi oma koera õue kergendusringile viia, vaid peaks õpetama peni korterisse häda tegema, et kaaskodanike nakatamist vältida, siis teisele anti luba vabas õhus jalutamiseks. Kuidas siis ikkagi on: kas koroonapositiivne tohib õues käia või mitte?

Tegelikult ei tohi koroonapositiivne mitte kuskil käia, vaid peab ikkagi püsima kodus. COVID-19 viirus ei levi iseenesest, vaid seda levitavad inimesed. Kui haiged püsiksid kodus, siis viirus ei saaks levida.

Ilmselt on siin õppekoht ka meile, et tuleb teatud asjad veel kord ära ühtlustada ja jätkuvalt koolitada inimesi, kes nakatunutega suhtlevad.

Kas kortermajas põdeja võib käia oma rõdul?

Jah, rõdul ja aknal tohib käia.

Kas eramajas põdeja võib oma hoovis jalutada?

Kui hoov on tema eluaseme osa, siis jah. Hoovist välja metsa või loodusrajale aga minna ei tohi. Seal on oht, et rajal satutakse teiste inimestega kokku ning nakatatakse neid või siis tehakse nad lähikontaktseteks, mis võib nende elukorraldust tugevalt häirida.

Tegelikult on ringiliikumine ohtlik ka põdejale endale. Üksi metsas olles võib tervislik seisund ootamatult halveneda, abi on seal aga raske saada.

Kas inimesel on kohustus oma positiivse testi korral neid teavitada, kellega sattus eelnevatel päevadel suhtlema? 

Sellist kohustust ei ole, küll aga tuleb kõik oma kontaktid üles loetleda siis, kui positiivse diagnoosi järel terviseametnik seda küsib.

Käitumisjuhistega koroonapositiivsetele ning lähikontaktsetele saab tutvuda Terviseameti kodulehel.

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: