Ameeriklased riputavad töö saamiseks telefonid puu otsa

Amazon on taolise trikitamise keelanud.
Amazon on taolise trikitamise keelanud. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS

Juhuotsi teevad autojuhid on leidnud majanduslangusest räsitud tööturul eelise saavutamiseks uue võimaluse, mis hõlmab Amazoni ladude ja WholeFoodsi poodide lähistel asuvate puude otsa telefonide riputamist, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Vähesed hakkavad mugavas olukorras selle parandamiseks midagi uut välja mõtlema. Hea parandamisel on rohkem võimalusi selle halvemaks muutmiseks. Järelikult elustub innovatsioon sagedamini olukordades, mis on pingelisemad, kus väljutakse halvast või üritatakse vältida sügavamale vajumist

Tingimustest ajendatuna on protsess robustne, kombineerides kobamisi tähelepanu välja sattunud võimalusi ning samas kiirustav, et jõuda esimese talutava lahenduseni. Seeõttu lihvitakse selle olemust alles hiljem nende kasutamise läbi, proovitakse teistsugustel probleemidel kuni sinnamaani välja, et esialgne kasutuseesmärk muutub teisejärguliseks või kaob.

Näiteks leiutati püssirohuna tuntud materjal esialgu ravimina ja alles seejärel avastati sellele tänaseks tuntud kasutusviis, mis on vastupidine ravimise eesmärgile. Analoogselt on taskusse jõudnud telefonist kadumas helistamise mõte, millest ettepoole trügivad igasugused muud kasutusviisid. Näiteks, kes tahaks riputada nutitelefone puu otsa? Mõnele performance-kunstnikule võiks sellist teguviisi andestada ja vabandada end oletusega tema hinges pulbitsevast rahutusest ja loomepiinast. Ülejäänutelt nõuaks head selgitust, sest vastasel juhul tembeldaks neid arulagedateks.

USA-s võib leida telefone mõne puu otsast. Need on sisse lülitatud. Puud asuvad peamiselt Chicago ümbruses paiknevate laohoonete läheduses. Laod peavad olema seotud Amazoniga. Pandeemia tõttu vähenes taksoteenuse kasutamine, aga autoga sissetuleku teenimiseks oli vaja uut tööd, mis avanes seoses kasvava veebikaubandusele kaupade vedamisega. USA-s kasutab Amazon juhutööde majanduses osalejate tööd paindlikuks ja kulutõhusaks kaupade transpordiks.

Kulutõhusust ja paindlikkust püütakse saavutada teenusepakkujate konkurentsi ning asukoha valiku põhiselt. Tüüpiliselt pakub Amazon 2–4-tunnise teenuse eest 18 dollarit tunnis. Võimalikult paljude tööotsade saamiseks peab autoomanik asuma õiges kohas ja kiiresti reageerima.

Keegi mõtles välja, et riputades telefonid peamiste kaubaveo stardipaikade läheduses olevad puude otsa, paistavad need teenust juhtivale keskusele sobivate tööpakkujate, mitte puud risustavate võltsviljadena. Nutitelefonid kui miniarvutid on omakorda ühendatud antud vaates innovaatiliste autojuhtidega. Õigemini, ilmselt neile antud teenust pakkuva innovaatoriga, kes teenib vahenduse pealt oma tulu.

Näiliselt ei peaks Amazon juhtunu üle pahandama, sest nende kaubad liiguvad endise sujuvusega. Ometi on taoline trikitamine keelatud, arvatavasti kontrolli osalise kaotamise ja siirdumise tõttu uudsele vahelülile. Muu hulgas segaks see pikapeale konkureerimise kaudu madalaima teenustasu oksjoni pidamist. Lisaks võib lasta vahelüli teenust pakkuma ametliku dokumentatsioonita isikuid, sest dispetšerile võidakse kuvada kedagi teist.

Suhteliselt värske ajakirjandusse jõudnud avastuse tõttu ei ole Amazon ajakirjanikele kommentaare andnud. Võimalik, et esialgu käiakse ladude juures puid uurimas. Sama võimalikuna võib antud idee levida Chicagost kaugemale ja tasahilju metoodikat lihvides muutuda täiesti uueks logistika fenomeniks. Juhutööde turg kasvab ja seni, kuni jõutakse töösuhtes osapoolte huvide kaitseks kujundada uued seadused ja kokkulepped, domineerib metsiku lääne kultuur, milles kasutatakse raha teenimiseks kõiki võimalikke vahendeid kõikvõimalikel viisidel.

Teine innovatsiooni näide seostub pingestunud rahvusvahelise poliitikaga, milles otsitakse analoogselt uue tehnoloogia rakendamisega innovaatilisi võimalusi oma huvide edendamiseks. Võimalik, et tänu suurematele panustele tegutsetakse tarmukalt ka ennetavate vastumeetmete kallal.

Microsoft tutvustas hiljuti tehisintellektiga loodud libapiltide ja videomaterjali tuvastamise tööriistu. Lühikese ajaga on nn deepfake tehnoloogia arenenud nii kaugele, et tavakodanikel on raske eristada, kas neile näidatakse mõne tuntud isikuga päriselt juhtunut või tehisintellekti abil loodud muinasjutte. Näiteks paistab deepfake-tehnoloogia abil noorendatud näitleja Robert De Niro usutavamana, kui seda suudeti The Irishman filmi tehes.

De Niro noorendamisega ei kaasne avalikkusele erilist ohtu. Facebook ja Twitter peatasid aga koostöös FBI-ga Venemaalt juhitud poliitiliste provokatsioonide programmi. Arvatavalt presidendivalimisteks loodud libaajakirjanduslik organisatsioon oli palkamas legaalse eestoa mulje eesmärgil USA ajakirjanikke.

Varasemalt on näiliselt korraliku organisatsiooni kuvandi loomiseks kasutatud väljamõeldud isikute veebis tutvustamiseks kusagilt kopeeritud päris inimeste pilte. Tänasel päeval võimaldavad otsingumootorid sarnaseid pilte kiiresti üles leida. Nüüd kasutati arvatavalt esimest korda deepfake-tehnoloogiat täiesti uute usaldusväärse ilmega nägude loomiseks.

Pane kokku petlik asukoht, petlik autojuht ja petlik isik ning olemegi jõudmas uude ebamugavuse olukorda, mis sunnib midagi ette võtma. See tähendab, et iga kord kui maailmas midagi muudad, jäädki muutma.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: