Vale-Putin ja liba-Kim hoiatavad Twitteri videos USA valijaid

USA presidendivalimisteni on jäänud loetud nädalad.
USA presidendivalimisteni on jäänud loetud nädalad. Autor/allikas: Tabrez Syed on Unsplash

Internetiajastul võib süvavõltsingu videote keelamisel olla loodetule vastupidine mõju, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Iga tööriista jaoks leiab töö. Teinekord leiab töö tööriista. Esimesel juhul juhindub instrument selle loomise ideest. Teisel puhul dikteerib vajadus, kuidas midagi kasutatakse. Näiteks võib esimeste külmadega autoklaasi jääst puhastamiseks kasutada plastikust pangakaarti. On kiire ja midagi muud käepärast pole. Soovitusena ebamugav, sest see on ikkagi mõeldud millekski muuks. Kahtlus väheneb võikamate näidete abil, näiteks kasutatakse söögiriistu mõrtsukatööks vmt.

Vahest tabab keegi end mõttelt, et sellised väärkasutused tuleks ära keelata. Eitus ja keelamine on üks esimesi pahameelega kaasnevaid reaktsioone. Paraku pole praeguseni kööginoa kasutamist tapatöös keelustatud. Seadusvastane on tapatöö. Sestap ei tasu loota, et kunagi keelustatakse tehisintellekti kasutamine inimeste petmiseks. Rahuldutakse, kui petmist peetakse tabuks. Oleks elu ometi nii lihtne!

Hiljuti sündis huvitav olukord, kui tehisintellekti tööriistade hulka kuuluva masina süvaõppimise metoodika abil loodi nn süvavõltsingu videod. Tegemist on tegelikkusele mitte vastava, aga vaataja jaoks tegelikkusega äravahetamiseni sarnase meediatootega. Näiteks on visuaalse valega pandud poliitikuid rääkima teda kahjustavat juttu.

Sotsiaalmeedias levib ootamatu ja erutava sisuga materjal kiiresti ning kaugele, kasvatades ära veenvaid kuulujutte ja vale muutumist tõeks. Isiku võltsimise ohvritel on raske avalikku mälu valest puhastada ja tõega asendada.

Kirjeldatava juhtumi juures polnud kahtlustki, et tegemist on eksitavate videotega. Vastav hoiatus oli kirjutatud digitaalse filmimaterjali juurde. Lisaks ei soovinud autorid kedagi petta, sest ekraanil rääkivate tuntud tegelaste sõnum oli samal ajal eluterve ja sedavõrd jabur, et iga mõtlev inimene saanuks aru, mida sooviti kogu teatraalse paroodiaga tegelikult öelda. Tõsi, usk inimeste arukusse on saanud viimasel ajal kannatada.

Igatahes oli ühel filmil Põhja-Korea liider Kim Jong Uniga äravahetamiseni sarnane isik. Tegelane pöördus USA valijate poole muhedas inglise keele murrakus. Vaenuliku riigi juht hoiatas ameeriklasi demokraatia hävimise eest. Ülim liider Kim püüdis vaatajat veenda, et seekord seirab ta protsessi pealt ega tee midagi, kuis ameeriklased saavad hävitustööga ise hakkama.

Riik on lõhestunud, hääletusringkondadega manipuleeritakse, hääletuspaiku suletakse ja miljoneid valijaid takistatakse. Demokraatia hukkumine on lihtne. Vaatajalt ei nõuta muud kui, et ta ei teeks midagi. Teisel videol kõnetas ameeriklasi president Vladimir Putin põhimõtteliselt sama hoiatusega. Videod lõppevad korduva märkusega, et need ei ole tegelikkusele vastavad, aga sõnumites edastatud oht on tegelik.

Kummagi materjali tootjaks oli USA demokraatia eest hoolt kandev, parteineutraalne organisatsioon RepresentUs. Videod pidid jõudma suurematesse telekanalitesse ja levima Youtube'is makstud reklaamina. Kõik telekanalid loobusid raha vastu võtmast ega lasknud materjali eetrisse. Youtube keeldus samuti filme tasulise reklaamina edastamast, osutades manipuleeritud materjali puudutavatele reeglitele.

Keegi ei seadnud kahtluse alla kampaania õilsat eesmärki ega heitnud ette valele rajatud püüdluseid. Levist tsenseerimist õigustati viitega lõhestunud riigile, kõrgele sotsiaalsele pingele ja kergeusklike inimeste võimalikule arvule. Põneva teostusega videote eesmärk on provotseerida ja saavutada kodanikke ärritades tähelepanu.

Teatud mõttes oli eetrist eemaldamine just liider Kimi ja president Putini abil öeldu teoks saamine – ärge tehke midagi! Internetiajastul äratab keeld vastupidist efekti. Kära videote ümber äratas mitmete avaliku elu tegelaste tähelepanu ja nad asusid levitama õiget juttu rääkivaid valelikke riigijuhte Twitteris.

See toob tagasi tööriista teema juurde. Süvavõltsing on sügav ja petlik, kuna muudab meelt lahutava formaadi varjus arusaama normaalsest ja ohutust. Inimesel puudub evolutsiooni lihvitud kogemus ja oskus ekraanil esitatust vale eristamiseks. Arvatavalt saab ta mõned korrad haiget ja muutub siis ettevaatlikumaks. Paraku ei muutu inimene vale eristamisel paremaks. Selleks kuluks mitu intensiivse õppimise põlvkonda.

Samal ajal areneb tehnoloogia ja muudab ülesande veelgi raskemaks. Süvavõltsingutel põhinev meelelahutus mõjub vastupidiselt ega õpeta pettuse ohtu ära tundma. Pigem hakkame kahtlema tõese sõnumi usutavuses. Kööginoaga tapetu on surnud. Süvavõltsingu video paistab elusana.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: