Arstid: koroonaviirusest on saanud noorte ja tervete inimeste probleem

Lapsevanemad.
Lapsevanemad. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kuigi koroonaviirusega nakatumine on Eestis kasvanud, jõuab haiglaravile võrreldes kevadise puhanguga palju vähem patsiente, juhitaval hingamisel pole ühtegi. Võrreldes kevadise koroonaviiruse puhanguga haigestuvad nüüd peamiselt nooremad inimesed, kes põevad haiguse ka kergemini läbi.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja ja kevadel terviseameti kriisistaabi hädaolukorra meditsiinijuht olnud Arkadi Popovi hinnangul võib olla viirus natukene muteerunud. Oluliselt nõrgemaks pole see siiski muutunud. "Rohkem nakatuvad praegu nooremad inimesed, kes tulevad viirusinfektsiooniga paremini toime kui vanemad," laiendas Popov.

Sama võib näha välisriikides, kus on hakanud viirus rohkem levima. "Ka näiteks Hispaanias võib näha sarnast trendi. Nakatuvad nooremad inimesed, kes eiravad infektsiooni ennetamise meetmeid ja sotsialiseeruvad rohkem," laiendas Popov. Samas kannavad nooremad inimesed viirust sageli asümptomaatiliselt. Sümptomite tekkimisel ei ole need sedavõrd väljendunud ja haiguse kulg seega kuigi raske, mis vähendab ohutunnet.

Perearst Lee Vallikivi sõnul on inimesed ise hügieeni suhtes palju hoolikamad ja sümptomite suhtes tähelepanelikumad. Väga hästi läheb ka kontaktsete jälitamine ja isoleerimine. Perearst kinnitas, et kui kevadel levis viirus peamiselt hooldekodudes ja haiglates, siis nüüd rohkem noorte seas. Kahtluste tekkimisel testitakse kõiki ülemiste hingamisteede sümptomaatikaga inimesi hoolimata nende vanusest ja kaasuvatest haigustest.

"Ma oma igapäeva praktikast ütlen, et pigem pöörduvad noored inimesed, kes elavad aktiivsemat elu, pöörduvad lapsevanemad, sest lasteaiad on avatud ja tänasest algasid ka koolid. Kas koroonaga või ilma, ega me looduse vastu ei saa ja ega teised haigused maailmas kadunud pole," lisas Vallikivi. Suurem osa tema nimistus positiivse koroonatesti andnud inimestest on noored ja kaasuvate haigusteta.

"See on praegu noorte ja väheste riskifaktoritega inimeste probleem. Kui sellel tasemel õnnestub seda kõike maha suruda, siis on väga suurepärane. Mõneks ajaks on meil rahu majas kuni hetkeni, kui see hakkab koos teiste viirustega rohkem sisse tungima majandusse," sõnas Popov. Arst lootis, et selleni on jäänud veel vähemalt kuu.

Ühtlasi manitses ta viiruse leviku piiramisel ettevaatusele. "Mitmel pool Euroopas avaldavad inimesed karantiinimeetmete vastu meelt ja tulevad massiliselt tänavatele. Loodan väga, et meie sinna ei jõua ja suhtume Eestis neisse mõistlikult. Mõistlik peab olema aga ka reageerimine sellele järellainele. Kui kolle on lokaalne, peab olema lähenemine lokaalne, mitte üleriigiline," laiendas Popov.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: