Naistearst: 50–70 eluaastat on parim vanus rinnavähi leidmiseks ja raviks

Foto: Wikimedia Commons.

Alates 17. augustist kuni 20. septembrini kestab tänavune rinnavähi varajase avastamise kampaania. Sel aastal oodatakse sõeluuringusse paarisarvulise sünniaastaga naisi vanuses 50–70 eluaastat. Just selles vanuses on uuring ja ravi rinnavähi leidmise korral kõige tõhusamad, rääkis naistearst Gabor Szirko.

"Selle jaoks, et mingisugust haigust välja sõeluda, peab olema paar kriteeriumi täidetud," rääkis Ida-Tallinna Keskhaigla naistenõuandla rinna tervisekabineti naistearst Gabor Szirko "Huvitaja" saates. "Esiteks, haigust peab olema suhteliselt palju. Veelgi olulisem on, et ta peab olema hõlpsasti avastatav ja hästi ravitav."

Szirko sõnul oodatakse sõeluuringusse 50–70-aastasi naisi, sest rinnavähki esineb rohkem just neil. Samuti on nende rinnanäärmekude piisavalt hõre, et mammograaf võiks võimaliku vähi hõlpsalt üles leida. Tõsi, haigus kimbutab ka 35–50-aastaseid naisi, ent viimaste rinnanäärmekude on tihedam ja seega raskemini uuritav.

Tõhusam kui regulaarne naistearsti visiit

Siiani ilmub sõeluuringusse alla poole kutsututest.  Gabor Szirko sõnul on asi harjumuses: ilma selgete kaebusteta inimesed arstile pöörduda ei soovi.

"Samas on väga hästi juurdunud naistel iga-aastane naistearstil käimine," märkis Szirko. "Kui me aga võrdleme iga-aastast naistearstil käimist mammograafilise sõeluuringuga, siis igal juhul sõeluuring on palju-palju olulisem."

Kui käia iga kolme aasta järel emakakaelavähi sõeluuringus ning iga kahe aasta tagant rinnavähi uuringus, võib niisama naistearstil käimise Szirko sõnul ära lõpetada.

Uuringus saab osaleda kahel moel. Suuremates linnades on haiglates statsionaarsed mammograafia aparaaadid, millega võtab uuring aega 15 minutit. Väiksemates kohtades käib mammograafiabuss, kus võib küll minna veidi kauem, sest inimeste huvi on suur.

Uuringu tagavad seal osalejad

Keskmiselt leitakse iga 1000 uuringus osalenu kohta kolm-neli rinnavähi juhtu. Haiguse varajase leidmise korral on ravi Gabor Szirko sõnul äärmiselt tõhus. "Näiteks, kui kasvaja on paarimillimeetrine, siis operatsiooniarm on ka paarisentimeetrine," ütles ta. "See on ühepäevane haiglasolemine ja mingisugust olulist jälge tervisele ei jää."

Suurema kasvaja korral levib haigus kaenlaalustesse, lümfisõlmedesse või teistesse elunditesse, mis omakorda tähendab pikemat, kuid samuti tõhusat ravi. "Mida varem haigus leitakse, seda suurem on šanss, et naine saab haigusest täiesti terveks," tõdes naistearst.

Uuringu kui sellise kohta ütles Szirko, et naised peaksid seal osalema juba kas või uuringuvõimaluse säilimise ja püsiva rahastatuse nimel. "Sõeluuring programmina on efektiivne siis, kui selles osaleb 70–80 protsenti naistest," täpsustas ta.

"Iga naine, kes uuringul käib, võimaldab kaudselt sõeluuringu püsimist ja abistab ka teisi naisi, keda kutsutakse. Naised kogukonnana peaksid seega hea seisma selle eest, et sõeluuring oleks olemas ja kättesaadav," ütles ta.

Rinnavähi sõeluuringusse oodatakse igal aastal kümne aastakäigu jagu 50–70-aastaseid naisi. Vaheldumisi oodatakse paaris- ja paaitu arvuga lõppevatel aastatel sündinuid ehk iga naine saab kutse iga kahe aasta tagant. Tänavu oodatakse uuringusse vahemikus 1953–1970 sündinud naisi.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: