Oxfordi teadlaste esialgsete uuringute kohaselt on koroonavaktsiin ohutu

Vaktsineerimine.
Vaktsineerimine. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Nii Ühendkuningriigi kui ka Hiina teadlased on avaldanud võimalike koroonavaktsiinide kliiniliste katsetuste tulemused. Eksperdid suhtuvad tulemustesse ettevaatliku optimismiga.

Oxfordi Ülikooli rühma teatel näitavad nende varased kliinilised uuringud, et vaktsiin on ohutu, kõrvalmõjusid on vähe ja vaktsiin annab tugeva immuunvastuse. Koos farmaatsiafirmaga AstraZeneca töötasid Oxfordi teadlased välja nõndanimetatud vektorvaktsiini, mille puhul geneetiline info koroonaviiruse kohta viiakse inimkehasse teise, ohutu viiruse abil.

Praegu katsetatakse vaktsiini rohkem kui 1000 vabatahtliku peal viies kliinikus. Pooled neist saavad värsket vaktsiini, teine pool saab võrdluseks meningokivaktsiini, mis aitab bakterite, kuid mitte viiruste vastu. See aitab teadlastel välja selgitada, kas koroonavaktsiin annab tõepoolest märkimisväärselt parema tulemuse.

Ühendkuningriigi arstiteadusliku ajakirja The Lancet põhjal koges 60 protsenti vaktsiini saanud vabatahtlikest mingeid kõrvalmõjusid, nagu palavikku, pea- või lihasvalu või vaktsiini süstimiskoha valulikkust. Kõik need kõrvalnähud aga olid kas kerged või mõõdukad. Kuna mõnel katsealusel avaldus siiski selge tugev valureaktsioon, soovitavad uurimistöö autorid lisada vaktsiinile paratsetamooli.

Ekspertide hinnangul mõjub vaktsiin inimestele positiivselt kahel viisil – luues kehasse antikehasid, aga mõjudes ka t-rakkudele, mille abil kestab kaitse vaktsineeritul kauem.

Antikehade osas on Oxfordi teadlaste vaktsiin siiski mõningane pettumus. Nimelt ei tekita vaktsiin antikehasid oluliselt rohkem, kui neid asümptomaatiliste põdejate kehas niigi on ehk siis nende immuunsüsteemi reaktsioon on palju nõrgem tõsiste haigete omast. See tähendab, et puht antikehade poolest võivad kergelt haigestunud koroona iga hetk pärast paranemist uuesti saada.

Õnneks on reaktsioon t-rakkude tasandil oluliselt parem, mis tähendab, et uus vaktsiin võib tõesti aidata laialdast inimhulka, kergelt või sümptomiteta läbipõdejaist tõsiselt nakatunuteni välja. Igatahes on eksperdid ja ka uurimisrühm ise veendunud, et sinnamaani, kus uue vaktsiini võib ametlikult koroonavaktsiiniks kuulutada, on veel pikk tee minna.

Wuhanis, kus koroonapandeemia alguse sai, töötatakse samalaadse vaktsiinikandidaadi kallal, mida on katsetatud juba rohkem kui 500 inimese peal. Hiina teadlaste kinnitusel on nende tulemused arvestatavad, kogu tõde aga selgub ikkagi siis, kui vaktsiini reaalsete haigete peal testima hakatakse.

Nii Briti kui ka Hiina teadlaste uurimistöö tulemused avaldas samas numbris Ühendkuningriigi arstiteaduslik ajakiri The Lancet.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Allikas: Raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: