Soome uuring: tuulegeneraatorite helid ei ole inimese tervisele kahjulikud

Tuulegeneraator.
Tuulegeneraator. Autor/allikas: ERR

Tuuleturbiinid tekitavad madala sagedusega helisid ehk infrahelisid, mida inimene ei kuule. Soome valitsuse tellitud uuringust selgus, et tuulegeneraatoritest tulevad infrahelid ei kahjusta inimese tervist.

Soomes on mitmed inimesed teatanud paljudest haigussümptomitest, mida nad ise on seostanud tuulegeneraatoritest tuleva infraheliga. Siiski puuduvad teaduslikud tõendid võimaliku seose kohta. Et täpsemini mõista, kas infraheli mõjub inimese tervisele kehvasti, tehti uuring, mis koosnes kolmest osast: inimeste küsitlemine, pikaajalised mõõtmised ja laboratoorsed katsed.

Teadlased uurisid tuulikute ja infraheliga seotud sümptomeid just neis piirkondades, kus tegeletakse tuuleenergia tootmisega. Kolmandik elanikest, kes seostavad infrahelist põhjustatud sümptomeid tuulegeneraatoritega, nimetasid endal esinevaid sümptomeid raskeks. Ühtlasi leidsid need inimesed, et tuulepargid häirivad inimesi, samuti pidasid nad tuuleparke terviseriskiks.

Inimesed, kellel esinesid mõned haigussümptomid, seostasid sageli oma tervisehädasid vibratsioonide ja elektromagneetiliste väljadega, mida tuuleturbiinid tekitavad.

Infrahelide mõõtmiseks tegid teadlased pikaajalisi mõõtmisi. Nimelt uuriti, millist müra tuuleturbiinid ümbritsevatele korteritele tekitavad. Mõõtmisi tehti kokku 308 päeval kahes erinevas piirkonnas, kus on tuulegeneraator nominaalse võimsusega 3–3,3 MW. Mõõtmistest selgus, et eluruumides oli tuuleturbiinide tekitatud müra väga madala sagedusega – alla 2 Hz.

Laboratoorsetes tingimustes viidi läbi katsed kus uuriti infraheliga kokkupuutumist. Teadlased uurisid, kas tuulegeneraatori infraheli häirib inimest ja tema füsioloogilisi reaktsioone.

Uuringus osalejad jaotati kahte rühma – inimesed, kes ütlesid, et neil on infrahelist põhjustatud haigussümptomid ja teises grupis olid need, kes väitsid, et infraheli neile haigussümptomeid ei põhjusta. Katsest selgus, et tuulegeneraatorite infraheli ei häirinud närvisüsteemi ega põhjustanud ka stressi. Tulemused näitavad, et kahe rühma vahel erinevusi ei olnud.

Infraheliks nimetatakse helilaineid sagedusega alla 16 Hz. Õhus on nende lainete pikkus üle 20 meetri. Inimene infraheli ei kuule. Infraheli võib põhjustada väsimust, iiveldust, unisust, hirmu, ärevust ning olulist reageerimiskiiruse ja tasakaalu nõrgenemist. Selle põhjuseks on asjaolu, et inimeste siseorganid (süda, kopsud, magu, sisekõrv jne) võnguvad sagedustega 3–12 Hz. 

Uuringu viisid läbi tehnoloogiauuringute keskus VTT Oy, Soome riiklik töötervishoiu instituut, Helsingi ülikool ning  Riiklik tervise ja heaoluinstituut.  

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: