Tuule- ja päikeseenergiaga saaks katta 80 protsenti elamu energiavajadusest

Tuuleenergia
Tuuleenergia Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Maaülikoolis tehtud doktoritöös uuriti võimalusi, kuidas suurendada kohapeal tuulest ja päikesest toodetud taastuvenergia kasutamist. Tööst selgus, et kui tuule- ja päikeseenergia salvestada vaakumisoleeritud mahutitesse, saaks elamu aastasest energiavajadusest katta pea 80 protsenti.

Janar Kalderi doktoritöö eesmärk oli uurida erinevaid võimalusi taastuvenergia kohapealse kasutamise suurendamiseks, et saavutada olukord, kus enamus elumajas tarbitavast energiast moodustaks taastuvenergia.

Doktoritöö põhineb neljal teadusartiklil. Esimesest artiklist selgus, et kui tuule- ja päikeseenergia suhe on vastavalt 70 protsenti ja 30 protsenti, on võimalik ära katta 37,5 protsenti hoone aastasest elektrienergiavajadusest, kirjeldas Kalder. Seega seisneb edu võti toodetava tuule ja päikeseenergia osakaalu muutmises.

Teisest artiklist selgus, et heas tuuletingimustes on võimalik saavutada tarbeelektri kaetavuseks 68 protsenti. Kolmandas ja neljandas publikatsioonis esitati tulemused aga vaakumisoleeritud mahuti kasutamise kohta küttesüsteemis. Vaakumisoleeritud mahuti on hea, sest selles säilib soojusenergia madala soojuskao tõttu pikaajaliselt.

"Kui toodaksime soojusenergiat päikesepaneelidega ning salvestaksime selle vaakumisoleeritud mahutitesse, oleks võimalik kuni 41 protsenti hoone kütteenergiavajadusest katta otse päikeseenergiaga," võttis Kalder tulemused kokku.

Kui aga ühendada vaakumisoleeritud mahuti taastuvenergiasüsteemi, kus energiat toodetakse päikesepaneelidega ja tuulegeneraatoriga, oleks võimalik ühe elamu aastasest koguenergiavajadusest ära katta kuni 79 protsenti. "Sellisel juhul puudub vajadus lisakütteallika järele, sest võrgust tarbitava energia kogus on võrdlemisi väike," lõpetas ta.

Janar Kalder kaitseb oma doktoritöö "Päikese- ja tuuleenergia sesoonne soojussalvestus elamute kütteks põhjamaises kliimas" 13. novembril. Doktoritöö juhendajad on energiavarustuse professor Andres Annuk ja dotsent Eugen Kokin.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: