Nutikad täiendused teevad päikesepaneeli tõhusamaks

Foto: Zbynek Burival/Unsplash

Päikesepaneeli saab teha tõhusamaks, kui kasutada korraga kahte kavalat nippi.

Kui panna paneel neelama päikeseenergiat mõlema küljega ja samal ajal pöörata teda koos päikese liikumisega, siis võib ta anda 40 protsenti rohkem elektrienergiat kui tavaline päikesepaneel.

Mõlemat nippi, kahepoolsust ja pööratavust on kasutatud ennegi, kuid Carlos Rodriguez-Gallegos Singapuri Päikeseenergia Uuringute Instituudist ja ta kolleegid uurisid neid nüüd korraga.

Kahepoolsed päikesepaneelid on ühepoolsetest tõhusamad, sest neelavad ka sellist valgust, mis peegeldub näiteks maapinnalt nende tagaküljele.

Pöörduvaid, päikest jälgivaid päikesepaneele on kahte tüüpi — ühe- ja kaheteljelisi. Üheteljelised päikesejälgijad pööravad end päikese poole, arvestades päikese igapäevast ida-läänesuunalist liikumist taevavõlvil, kaheteljelised saavad arvesse võtta ka päikese erisugust kõrgust eri aastaaegadel.

Rodriguez-Gallegos ja ta kaaslased võtsid ette NASA satelliitidelt kogutud ilmaandmed ja hindasid nende põhal, kui tõhusad võiks ühe- ja kaheteljelised kahepoolsed päikesepaneelid maailma eri paigus olla.

Arvutused näitasid, et üheteljelised kahepoolsed paneelid toodaksid energiat keskmiselt 35 protsenti rohkem kui tavalised paneelid, kaheteljelised kahepoolsed aga 40 protsenti rohkem kui tavalised.

Võttes aga arvesse ka päikesepaneeli ja lisakonstruktsiooni hinda, annaks tarbijatele kõige rohkem rahalist kokkuhoidu siiski üheteljeline kahepoolne päikesepaneel — umbes 16 protsenti iga kilovatt-tunni toodetava energia kohta.

Arvutustulemused on avaldatud ajakirjas Joule.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: