Borrelioosiga seotud liigesevaegused võivad jääda minevikku

Borrelioosibakter on vanem kui inimkond
Borrelioosibakter on vanem kui inimkond Autor/allikas: George Poinar

Ravist hoolimata võib puukidega leviv borrelioos tuua põdejaile kaasa pikaaegseid tervisehädasid. Teadlastel õnnestus tuvastada valk, mis on seotud haiguse ühe levinuima tüsistuse ehk liigesevaegustega. On lootust, et tulevikus ei pea borrelioosiga nakatunud enam nende all kannatama.

Washingtoni Ülikooli uurijad Abdul G. Lone ja Troy Bankhead avastasid, et VIsE nimeline valk on justkui kilp, mis takistab immuunsüsteemil haigusega võitlemist.

Selle juuresolekul ei jõua antikehad liigeseprobleemidega seotud valkudeni ega suuda neid kahjutuks teha. VIsE eemaldamisel suutsid antikehad liigeseprobleemidega seostatud valgud aga hõlpsasti üles leida ja need endaga siduda.

Hiirtega tehtud laborikatsed näitasid, et ilma VIsE valguta oli bakteri põhjustatud nakkusest kergem terveneda kui põletikust, mille põhjustajal oli VIsE valk olemas. Antikehade vaatlused mikroskoobiga kinnitasid sama.

Juba aastaid on oodatud, et lisaks teisele puukide levitatavale tuntud haigusele ehk puukentsefaliidile leiutaksid teadlased vaktsiini ka borrelioosi vastu.

Seni pole uurijate ponnistusi veel edu saatnud, aga värske avastus annab kätte uue juhtlõnga, mille abil lahendust otsida. Nimelt on nn kaitsetud valgud võimaliku vaktsiini jaoks tunduvalt paljutõtavamad portaalid, kui need, mis suudavad antikehadele vastu panna, nagu näiteks VIsE.

Uuring ilmus ajakirjas Cell Reports.

Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: