Loodetav ravim võib takistada koroonaviiruse rakku tungimist

Foto: Christine Daniloff/MIT

Teadlased otsivad võimalusi uue koroonaviirushaiguse raviks ja Ameerikas on nüüd Massachussetsi tehnoloogiainstituudi keemikud väljatöötanud ravimikandidaadi, mis loodetavasti takistab viirusel inimese rakku siseneda.

Võimalik ravim kujutab endast valgumolekuli fragmenti ehk peptiidi, mis näeb välja natukene nagu üks inimese rakkude pinnal leiduv valk.

Brad Pentelute ja kolleegid on tuvastanud, et nende peptiid takerdub täitsa hästi selle valgu külge, millest koosnevad koroonaviiruse pinda katvad iseloomulikud ogad. Seda valku on vaja viirusel inimese rakku tungimiseks. Kui aga peptiid on valgu küljes, on oga kasutu ja viirus ei tohiks rakku siseneda.

Pentelute ja ta kolleegid kirjutavad oma esialgsetest tulemustest võrguvaramus bioRxiv. Nad on oma peptiidinäidiseid saatnud ka teistele teadlastele, kes kavatsevad uurida, kas peptiid tõesti viiruse rakku tungimist takistab. Seda on kavas uurida inimese rakukultuuridel ja võimalik, et edaspidi ka katseloomadel.

Massachussetsi tehnoloogiainstituudi teadlased alustasid uuringuid märtsi algul sellega, et simuleerisid arvuti peal, kuidas haakub viiruse valk täpsemalt inimese kopsuraku pinnal oleva valgu külge juhul, kui seda miski ei takista.

Nii avastasid nad inimese valgus selle täpse koha, mille külge viiruse valk hakkab. Seejärel aga sünteesisidki peptiidi, milles struktuur seda kohta jäljendab. Edasine katse näitaski, et sünteesitud peptiid seondub edukalt viirusevalgu külge.

Nüüd katsetavad Pentelute ja kolleegid ja kolleegid mitmesuguseid pisut siia-sinna muundatud versioone, et vaadata, kas mõni neist seondub viirusevalguga veelgi tugevamalt. Pole teada, kas või millal jõuavad uuringud selleni, et uut ravimikandidaati saab hakata katsetama ka inimestel.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: