Lõhnad võimendavad magamise ajal õppimist

Kui olla õppimise ja magamise ajal näiteks roosilõhna keskel, siis jääb õpitu paremini meelde.
Kui olla õppimise ja magamise ajal näiteks roosilõhna keskel, siis jääb õpitu paremini meelde. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Magamise ajal õppimine on ilmselt igaühe unistus. Saksamaal tehtud uuringust selgub, et kui õppimise ajal ja magades aroome strateegiliselt kasutada, on õpitulemused paremad.

Kui viibida õppimise ajal ja magades sama aroomi keskel, jääb õpitu paremini meelde. Varasemad uuringud on sellist nähtust juba tuvastanud, kuid katseid on tehtud ainult laboratoorsetes tingimustes. Freiburgi Ülikooli teadlaste uurimus aga tõestas, et see kehtib ka päris elus, sest eksperimendis osalejad said õppetööga tegeleda kodus.  

Uuringus osales 54 Lõuna-Saksamaa kuuenda klassi õpilast, kes pidid õppima inglise keele sõnu.

Õpilased jaotati nelja gruppi. Esimesel grupil ei olnud erilist aroomi õppimise keskkonnas. Teisel grupil oli roosilõhn kodus õppides ja testi tehes. Kolmanda grupi õpilased olid roosilõhna keskel õppides ja magades ning neljanda grupi õpilased nii õppides, magades kui ka testi ajal.

Tulemustest selgus, et aroomiga kokkupuude on oluline õppimise ajal ja magades. Neil, kes õppisid ja magasid roosilõhna keskel (kolmas ja neljas grupp), olid testi tulemused võrreldes teistega umbes 30 protsenti paremad.

Neljanda grupi tulemused olid küll veidi paremad, kuid erinevus oli statistiliselt niivõrd väike, et põhjapanevaid järeldusi sellest teha ei saa.

Uuringu ühe autori Franziska Neumanni sõnul näitavad töö tulemused, et une ajal saab õppimist hõlpsamaks muuta. "Kes oleks võinud arvata, et just meie nina võib selles märkimisväärselt kaasa aidata," lisas ta.

Evolutsiooniliselt on haistmine üks vanemaid meeli, see ühendub lähedalt ajus nende osadega, mis tegelevad emotsioonide ja mäluga. Teatud aroomid võivad meid lihtsasti mõtteis tagasi viia konkreetsesse aega.

Artikkel ilmus ajakirjas Scientific Reports.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: