Vanemate üle uhkust tundev teismeline on edukam

Foto: Noémi Macavei-Katócz/Unsplash

Kui noor inimene usub, et tema vanemad on ühiskonnas kõrgelt hinnatud, siis on tal endalgi paremad väljavaated saavutada edu ja heaolu. Tähtis ei ole seejuures mitte ainult perekonna sotsiaalne staatus ise, vaid teismelise usk sellesse. Nii väidab rühm Ameerika ja Briti teadlasi.

Candice Odgers Ameerika Ühendriikidest Irvine'i California Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid enam kui tuhande Inglismaa ja Wales'i kaksikupaari kohta kogutud andmeid. Neid oli kogutud kaksikute esimese 21 eluaasta vältel.

Noored, kes 18 aasta vanuses olid veendunud, et nende perekonnal on kõrge sotsiaalne staatus, tegelesid teistega võrreldes väiksema tõenäosusega kanepi suitsetamise ja avaliku korra rikkumisega. Suurem oli neil aga tõenäosus olla hea vaimse tervise juures ja kas õppida või töötada.

Kui ühe pere kaksikutel oli arusaam oma pere staatusest erisugune, siis oli paremal arvamusel olija tõenäoliselt oma õest või vennast paremal järjel. Seega on seos uskumuse ja edukuse vahel olemas ka siis, kui kaksikud on kasvanud ühes ja samas peres.

Kuid kas usk oma pere kõrgesse staatusse on noore inimese suurema eluväljavaate põhjus, ei ole veel selge. Võib ju olla, et edu ja heaolu panevad noore oma kodusse paremini suhtuma. Teadlased kavatsevad asja edasi uurida. Praegustest tulemustest kirjutavad Odgers ja kaasautorid Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: