Veenus võib olla vulkaaniliselt aktiivne

Foto: ESA/ NASA/ USRA.

Värske teadusuuringu järgi on planeet Veenusel nähtud kivistunud laavavood ainult mõne aasta vanused, mistõttu on arvata, et Veenus on tänase päevani vulkaaniliselt aktiivne.

See teeks Veenusest Maa kõrval ainsa Päikesesüsteemi planeedi, kus hiljutisel ajal vulkaane on pursanud.

1990. aastate alguses NASA kosmosesondi Magellani tehtud radarülesvõtteilt paistab, et meie naaberplaneedil Veenusel on rohkesti vulkaane ja laavavooge. Kuid kuni viimase ajani ei olnud selge, milline on nende laavavoogude vanus.

Justin Filiberto Ameerika Ühendriikide ülikoolide kosmoseuuringute assotsiatsioonist USRA ja ta kolleegid on nüüd Veenuse kuuma atmosfääri laboris modelleerinud ja uurinud, kuidas Veenusel teada olevad mineraalid selle atmosfääriga kokku puutudes ajapikku muunduvad.

Katse näitas, et basaldi koosseisu kuuluv laialt levinud mineraal oliviin reageerib Veenuse atmosfääri ainetega kiiresti ning kattub raua oksiide sisaldavate mineraalide magnetiidi ja hematiidi kihiga. See kattumine võtab aega ainult mõne aasta.

Et aga Euroopa Kosmoseagentuuri kosmosesondilt Venus Express kogutud andmete järgi oliviini laavavoogudes paistab, tuleb järeldada, et need vood on üsnagi värsked. See aga tähendabki, et vulkaanipurskeid on Veenusel toimunud alles üsnagi äsja.

Filiberto ja kaasautorid kirjutavad sellest ajakirjas Science Advances.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: