NASA muutis natsiseose tõttu asteroidi nime Ultima Thulest Arrakothiks

Seni üks kõige kõrgema lahutusvõimega fotosid, mis Ultima Thulest tehtud.
Seni üks kõige kõrgema lahutusvõimega fotosid, mis Ultima Thulest tehtud. Autor/allikas: NASA/SWri/John Hopkinsi rakendusfüüsika laboratoorium

USA kosmoseagentuur NASA nimetas seni Ultima Thulena tuntud asteroidi ümber Arrakothiks. Tegu on kaugeima Maast asuva taevakehaga, mida inimesed on põhjalikult uurinud.

Kuiperi vöös, 6,6 miljardi kilomeetri kaugusel Maast asuva asteroidi üldkasutatav nimi oli Ultima Thule, kuid seda nime kritiseeriti, sest kuigi ajalooliselt kasutati seda nime antiik- ja keskajal mütoloogilise kauges põhjas asuva maa kohta, oli natside jaoks tegu väidetava puhta aaria rassi sünnipaigaga, nagu tõi välja Newsweek.

Maalt vaadates Neptuuni taga asuva asteroidi algne tähis oli MU69, kuid see muudeti NASA töötajate poolt Ultima Thuleks, sest tegu on kaugeima objektiga, mida on põhjalikult uuritud.

NASA New Horizoni missiooni sond jõudis asteroidist 27 000 kilomeetri kaugusele viimasel aastavahetusel ning pildistas taevakeha. Asteroid koosneb kahest osast, Ultimast ja Thulest.

Uus nimi, Arrakoth, tähendab algonkini indiaanlaste keeles taevast.

NASA kinnitas Arrakothi ametlikuks nimeks teisipäeval, kirjutab New Scientist.

NASA ei kinnitanud uudisteagentuurile AFP, et asteroidi nimi vahetati seoste tõttu Saksa natsionaalsotsialistidega. NASA-st vastati AFP päringule, et Ultima Thule pole kunagi olnud asteroidi ametlik nimi, vaid pigem hüüdnimi.

Kogu New Horizoni sondi kogutud andmestik asteroidist jõuab Maale 2020. aasta. Seni sondi poolt kogutud tulemused kinnitavad, et Ultima Thule tekkis kahe väiksema keha õhkõrnal ühinemisel ja on püsinud sisuliselt muutumatuna Päikeseüsteemi algusaegadest saadik, kirjutas tänavu mais ERR.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: