Soojemas kliimas sagenevad paduvihmad

Kui kliima soojeneb, siis hakkab tugevamalt, aga ka sagedamini vihma sadama.

Norra teadlased on välja arvutanud, et keskmise globaalse temperatuuri kasvades ühe Celsiuse kraadi võrra peaaegu kahekordistub eriti tihedate paduvihmade esinemissagedus.

Soojemal maakeral hakkab rohkem sadama, sest soojemas atmosfääris on veeauru rohkem.

Teadlased on juba välja uurinud, et kõige tugevamad paduvihmad võivad tulevikus, kui kliima on soojem, olla veelgi tugevamad kui meie aja tugevaimad padusajud.

Gunnar Myhre Oslos asuvast Rahvusvaheliste Kliimauuringute Keskusest ja ta kolleegid otsustasid aga välja selgitada, kas neid eriti tihedaid padusadusid hakkab ka senisest tihedamalt ette tulema.

Nad võtsid ette ajalooliste ilmavaatluste andmed ja käitasid arvutil kliimamudeleid ning jõudsidki järeldusele, et iga Celsiuse kraadi kohta, mille võrra maakera soojeneb, sageneb suurte sadude ettetulek tõenäoliselt ligi kaks korda.

Inimkonnal ja elusloodusel tuleb siis sellega kuidagimoodi kohaneda, kuid Myhre ja kaasautorid kirjutavad oma tulemustest ajakirjas Scientific Reports.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: