Austraalia põud räsib nii inimesi kui ka koduloomi

Kui Eestis oli möödunud suvi erakordselt põuane, siis Austraalias on muutunud erakordsed ilmaolud juba tavapäraseks. Ühelt poolt tabasid mandrit sajandi suurimad üleujutused, teisalt laastavad riiki tulekahjud ja põud.

Riigi kaguosas asuva Broken Hilli linnakese ümbruses ei loeta põuda enam kuudes, vaid aastates. Sellesarnast pole nähtud enam kui 45 aastat. Sealsamas talu pidaval põllumehel Brendan Cullenil on 60 000 hektarit maad, kus peab ligi 5000 lammast, vahendab "Pealtnägija".

"Põud teeb viimaks farmile otsa peale. Kahjuks on see üks peamisi põhjuseid, miks inimesed maalt lahkuvad. Enamik farmidest, mida mina tean, on jätnud alles ainult paljunduskarja. Mõningad on karjast täielikult loobunud, teised on 12 kuud ainult sööta kasutanud. See on dramaatiline," nentis Cullen.

Põuapinged tekitasid Cullenil depressiooni ja ta võttis kuus kuud tablette. "Kui oled pikka aega hommikuti väsinud, siis on depressiooni langemine viimaks tõenäoline. Farmeritele meeldib ise hakkama saada. See tuleb neil väga hästi välja, aga kahjuks elavad nad keskkonnas, kus ilm neid mõjutab," lisas talumees.

Kirde-Austraalias elavad 30 aastat abielus olnud Adma ja Scott Sargood tunnistasid, et kogu nende elu on keerelnud põua ümber. Nad lohutasid ennast mõttega, et kõik varasemad kuivaperioodid on lõpuks ikkagi läbi saanud. "Ma ostsin selle koha otse keset põuda. See oli paljas nagu mägra tagumik. Isa ütles, et farm tulebki osta põua ajal. Kui kõik seal siis veel elus on, siis on see hea koht," märkis Scott Sargood.

Koduloomad pole ainsad, kes kannatavad. Põud teeb liiga ka metsloomadele. "Ma mäletan, et sattusin ükskord kängurute peale, kes olid kraavi kukkunud ja seal 3--4 päeva seisnud. Seal polnud üleüldse rohtu. Nad olid suremas ja ei suutnud enam liikuda. Ma pidin nende kannatused lõpetama, mis polnud üldse tore, sest mul polnud püssi, aga seda lihtsalt tuleb teha," sõnas Adma Sargood.

Oma isatalu loomade eest hoolitsev 16-aastane talupidaja Zara King nentis, et on toitnud karja söödaga viimased kuus kuud. "Kõik vaatavad, et maa on roheline ja seega pole ju põuda, aga loomad ei saa nii madalaid liblesid süüa. Selles rohus pole mingisuguseid toitaineid. Seepärast toidame neid heinaga," selgitas King. Viimase kahe kuuga on Zara pere kaotanud 25 looma.

Zara ema Allysoni sõnul on nende perel nagu lõputu küünlapäev. Isegi joogivett tuleb tuua linnast ja pesu ei saa kodus pesta. "Me ei viitsigi enam üksteisega rääkida, isegi kui on viis minutit aega, sest ma tean, et kõik on kehvasti, aga ei taha seda kuulda. Hetkel pole muust rääkida. Vahel ma mõtlen... Mõtlen, et peaks loobuma," märkis Allyson.

Riigi kirdeosas asuvat Queenslandi osariiki tabas seevastu hiljuti sajandi vihm ja üleujutus. See ajas isegi krokodillid puude otsa. Näljast nõrgad kariloomad hukkuvad samal ajal sadade tuhandete kaupa.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: