Eestist leiti sel aastal juba teine uus kiililiik

Väike-punasilmliidrik Pärnumaal Veelikse külas, 16. august 2019.
Väike-punasilmliidrik Pärnumaal Veelikse külas, 16. august 2019. Autor/allikas: Marko Mägi

Juulis leitud suur sinikiil, hiljutine palvetajaritsikas ja nüüd väike-punasilmliidrik – uusi putukaliike on lähiajal Eestisse jõudnud omajagu. Teadlaste sõnul on kliimamuutused oluliseks teguriks lõunapoolsete liikide leviku soodustamisel.

12. septembri hommikul plaanis looduse- ja fotohuviline Väike-Maarja Gümnaasiumi keemia- ja geograafiaõpetaja Jaanus Uibu pildistada liblikaid Kiidjärve ümbruses, kuid jäi Tartus rongist maha. Et ilusat päeva mitte raisku lasta – hommik oli päikseline ja seega putukatele soodne –, suundus ta jalgrattaga Ilmatsallu. Ilm pöördus, tõusis tuul ja taevas läks pilve. Mõned putukad jäid siiski Jaanuse kaamera ette ja nii jõudis pilt kiilist, kelle ta esmalt punasilm-liidrikuks (Erythromma najas) määras, ka Facebooki gruppi "Eestimaa kiilid". Hiljuti märkas seda fotot Tartu Ülikooli loodusmuuseumi spetsialist ja Eesti kiilide määraja autor Mati Martin, kelle vilunud silm tabas, et tegu on Eestile uue, järjekorras 63. kiililiigiga – Erythromma viridulum, eestikeelseks liiginimeks sai väike-punasilmliidrik.

Väike-punasilmliidrik Tartumaal Ilmatsalus, 12. september 2019. Autor/allikas: Jaanus Uibu

"Seda Lõuna-Euroopast kiirelt põhja poole levivat liiki on varem leitud Lätist ja tegu on hilise lendajaga, keda kohtabki pigem suve lõpus või sügise alguses. Lätti jõudis see liik 2012 ja tuvastati samuti fotolt; tänaseks on Lätis liiki leitud juba rohkem kui kümnest kohast, mis on sarnased punasilm-liidriku elupaigale. Eeldasin selle liigi peatset Eestisse jõudmist ja olen teda juba ka otsimas käinud, kuid tulutult. Meil tavalise punasilm-liidrikuga võrreldes on väike-punasilmliidrik pisem ja sinisem," kommenteeris Martin uue liigi leidu.

Teade uue kiiliigi leidmisest jõudis kiilihuvilisteni 2. oktoobril ning jäi silma ka eelmise uue kiililiigi – suur sinikiili – avastajale, Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog Marko Mägile (vaata lugu tänasest "Osooni" saatest Eesti Televisioonis).

"Mulle meenus, et punasilm-liidrikud jäid suvel Edela-Eestis ka minu kaamera ette, ning otsustasin pilte kontrollida. Hea, et leidsin suvel jaksu oma vaatlused jooksvalt PlutoF  andmebaasi sisestada. Nii leidsin kiiresti kõik vajaliku, ja mida ma nägin – 16. augustil Pärnumaal Saarde vallas Veelike külas jäi mu kaamera ette liidrik, kelle algselt määrasin punasilm-liidrikuks, on hoopis väike-punasilmliidrik! Mul polnud tol ajal aimugi teistest punaste silmadega liidrikest, nii määrasingi liigi valesti. Seega pildistasin uut liiki peaaegu kuu aega Jaanusest varem, ja seda vaid napilt seitsme kilomeetri kaugusel suur sinikiili esmaleiu kohast. Ka Mati Martin kinnitas, et pildistasin väike-punasilmliidrikku. Seega sain juhuse tõttu tänu Jaanus Uibule teada, et olen avastanud Eestile ühe suve jooksul kaks kiililiiki. Et väike-punasilmliidriku kaks leiukohta on teineteisest kaugel, on alust arvata, et ehk on liik Eestis juba mõnda aega olnud, või siis saabunud tänavu suure lainena, kuid seni ei ole osatud talle tähelepanu pöörata. Seega võib kellelgi olla veelgi varasema daatumiga tõend liigi esmaleiust, ta lihtsalt ei tea seda," muigab Mägi.

Toimetaja: Randel Kreitsberg, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: