Kiilil on enda õigetpidi pööramiseks kaval nipp
Mis juhtub kiiliga, kui ta keerata tagurpidi? Õige vastus – ta keerab end kohe õigetpidi tagasi ja lendab edasi. Võiks ju lihtsalt öelda, et just selle tähtsa tõiga ongi teadlased nüüd välja selgitanud, kuid kui nii öelda, siis ei oleks see päris lõpuni täielik.
Jane Wang, James Melfi ja Anthony Leonardo Ameerika Ühendriikidest Cornelli Ülikoolist said oma katsetes teada, kuidas täpselt kiil end õigetpidi pöörab. Kiilid, pikad ja peened putukad, neli läbipaistvat tiiba seljas ja kaks suurt liitsilma peas elutsevad peamiselt mageveekogude lähistel ja näitavad üles ülisuurt lennuosavust.
Wang, Melfi ja Leonardo hakkasid kiilide lennuosavusest huvituma, kui püüdsid neid loodusest laborikatsete jaoks. Nad panid tähele, et kui kinnipüütud kiil seliliasendist lahti lasta, siis pöörab ta end õigesse asendisse nii kiiresti, et ei ole kuidagi aru saada, milliste liigutuste abil ta seda teeb. Nii otsustasidki teadlased asja põhjalikumalt uurida.
Nad kandsid laboris mõnedele kiilidele tiibadele ja kehale valgeid täppe ning filmisid nende ümberpööramisi kiirkaameraga. Videoid aeglasemalt maha mängides tuli tõdeda, et päris selget sotti polnud võimalik ikka saada, kuid teadlased ei jätnud jonni. Nad koostasid video põhjal kiili ümberpööru kolmemõõtmelise arvutimudeli ja alles sellest mudelist sai lõpuks täpselt selgeks, kuidas kiil pöörab.
Kiil annab nimelt vasakpoolsete tiibadega lööke natuke teise nurga all kui parempoolsete tiibadega. Just selle nipiga paneb ta enda keha pöörlema, kuni see võtab õige asendi sisse. Teadlasd panid tähele, et mõned kiilid pööravad end päripäeva, teised vastupäeva. Tulemus oli muidugi mõlemalt juhul sama.
Uuringutulemustest kirjutavad Wang, Melfi ja Leonardo ajakirjas Science.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa