Kiskjaoht ärgitab uute ajurakkude teket

Foto: USA Geoloogiateenistus

Kiskjaoht võib ergutada saakloomadel aju ja ajutegevuse arengut. Nüüd on teadlased saanud tõendeid, et see ajuergutus olla ka pärilik, vähemalt Trinidadi saare siseveekogudes elaval killikalal.

Ameerika Ühendriikide teadlased on tähele pannud, et kui Trinidadi killikala (Rivulus hartii) elukeskkonnas leidub rohkesti kiskjaid, siis tekib isaskalade ajus umbes kaks korda rohkem uusi rakke kui kiskjavabamates oludes elutsevatel liigi- ja sookaaslastel.

Kent Dunlap Ameerika Ühendriikidest Connecticutist Hartfordist Trinity College'ist ja ta kolleegid kasvatasid mõlemat laadi oludest pärit kalu ka katsetiigis.

Selgus, et vahe uute ajurakkude tekkesageduses oli märgatav ka tiigis kasvanud järglaskalade seas. See osutab, et tegu on juba ka geenipõhise erisusega.

Varasemate teadustööde põhjal võib arvata, et uute ajurakkude kiirem teke aitab olenditel käitumist paremini oludele vastavaks kohandada.

Dunlap ja kaasautorid kirjutavad oma uurimusest Briti Kuningliku Seltsi toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: