Kurese linnuse arheoloogilistel kaevamistel kerkisid üles uued mõistatused

Eesti ajaloomuuseumi arheoloog Mati Mandel teeb juba viiendat suve Pärnumaal Kuresel arheoloogilisi kaevamisi ning tänavu juulis uuris ta esmakordselt põhjalikumalt sealset linnusekohta, mille vanus võib olla üle 2000 aasta. Esile kerkisid ka ka uued, veel lahendamist vajavad mõistatused.

Kui paaril eelmisel suvel keskendus arheoloog Mati Mandel koos kaaslastega Kurese matmispaikadele, siis tänavu kaevati künka otsas asuvat linnusevalli, mille avastas 15 aasta eest Urmas Vahur, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Siin on niisugune vall, mis võiks olla üliku kants tegelikult, aga mis ajast ta täpselt on, see on veel mõningal määral mõistatus. Esimesed leiud, mis me saime, võiksid olla isegi pronksiajast, et isegi 3000 aastat vana, aga praeguseks oleme saanud leide, just keraamikat esimese aastatuhande keskpaigast," selgitas Mandel.

Teada saadi, et üle 2000 aasta vanuse linnusega juhtus omal ajal midagi tõsist.

"Siin on tugevad põlengukihid. Tundub niimoodi, et kõigepealt on põleng olnud ja siis on see linnus lammutatud," arvas Mandel.

Linnusevalli juurest leiti ka kahe lapse matmiskoht, mis on arheoloogi sõnul selles asukohas ebatavaline.

"See tuli küllaltki linnusevalli ülemistest kihtidest. Kaks last olid maetud üksteise peale, üks oli peaga loodes ja teine peaga kagusse. Nad on umbes nelja-viie- kuni kümneaastased lapsed. Kas on mingisuguse haigusega olnud tegemist või miks nad sinna niimoodi maetud on, on mõistatus," rääkis arheoloog.

Kurese kaevamised jätkuvad järgmisel suvel, kui hakatakse uurima, millal kujunes välja Kurese küla.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: