Teadlased: kärbitud Reidi tee lahendusega kasvavad ummikud kahekordseks

Reidi tee
Reidi tee Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Võrrelnud kahte varianti Reidi tee liikluslahendusest – algset liikluslahendust ja kärbitud sõiduradade arvuga varianti, leidsid Tallinna Tehnikaülikooli teadlased, et tipptundidel väheneb ristmike summaarne ooteaeg algse variandi puhul vähemalt kaks korda. Suurem liiklusruum on kasulik kõigile liiklejatele, sest see rahustab ja tagab ohutu liiklemise autojuhtidele, vähendamata ruumi, mis eraldatakse kergliiklejaile.

Värske eksperthinnang Reidi tee projektile ütleb üheselt, et kärbitud lahenduse puhul on ooteajad tipptundidel enamkoormatud liiklussuundades pea kaks korda suuremad, kui algse variandi puhul.

Samuti leidsid tehnikaülikooli  teadlased, et arusaadavalt on hommikusel tipptunnil enam koormatud liiklussuund kesklinna ja õhtul vastupidi. Sel ajal suureneb ristmike summaarne ooteaeg kahe tipptunni jooksul praeguse variandi korral võrreldes varasema projektiga kokku enam kui kaks korda.

Kesklinnast eemalduval sõidusuunal kolme sõiduraja säilitamine ülekäiguraja ristlõikes hakkab mõjuma negatiivselt kogu liiklussõlme läbilaskvusele ja võib viia olukorrani, kus Pirita tee – Narva maantee ristmiku Pirita poole suunduvate sõiduradade stoppjoone ristlõikes pole kõigile radadele võimalik pääseda, sest ootejärjekord on selle blokeerinud.

Kuna praegune variant ei taga sujuvat sõidurežiimi, siis suureneb peatumiste-kiirenduste arv ja see omakorda mõjutab keskkonnaseisundit negatiivselt, mistõttu kasvab summaarne tipptunni saastekoormus.

TalTechi professori Dago Antovi sõnul tooks praegune Pikksilma tänava-Russalka ristmiku lahendus kaasa ühe täiendava pudelikaela, millega tekib oht ka kahjulike keskkonnamõjude kasvuks, kuna seisvaid ja sõidujärjekorda ootavaid sõidukeid on märkimisväärselt enam vaid ühel ristmike vahelisel teelõigul, mitte võrgustikul tervikuna. 

Kontrollimaks Reidi tee ehitustööde projektis Russalka esisel ristmikul pärast 2017. aasta avalikke arutelusid muudetud liikluslahenduse toimivust lähtudes liiklusvoogude läbilaskvusest, ummikute pikkusest ja mõjudest keskkonnale, tellis Tallinna Kommunaalamet TalTechi teadlastelt Reidi tee liikluslahenduse toimivuse analüüsi.

Värske eksperthinnang Reidi tee projektile ütleb üheselt, et muudetud kava ei täida esialgset eesmärki tänavaruumis ummikuid vähendada, vaid tekitab neid veelgi.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: