Professor Tambet Teesalu tutvustas nanomeditsiini väljavaateid

Tartu Ülikooli nanomeditsiini professor Tambet Teesalu.
Tartu Ülikooli nanomeditsiini professor Tambet Teesalu. Autor/allikas: Kristi Henno

Tartu Ülikooli nanomeditsiini professor Tambet Teesalu rääkis ülikooli aulas peetaval inauguratsiooniloengul nanomeditsiini valdkonnast, rakendusviisidest ja lahendamist vajavatest probleemidest. Loengu salvestust näeb ERR Novaatorist.

Professor Tambet Teesalu andis ka ülevaate Tartu Ülikooli vähibioloogia laboratooriumis tehtavast uurimistööst nutikate nanoosakeste väljatöötamisel ja ravimite arendamisel.

Nanotehnoloogial on potentsiaal luua innovatsiooni igas valdkonnas, nii ka meditsiinis. Selle rakendamine haiguste diagnoosimisel ja ravis võimaldab pakkuda lahendusi paljudele tänapäeva meditsiini põletavatele probleemidele, sh vähihaigusele. Nanotehnoloogia abil saab muuta ainete omadusi ja funktsioone, näiteks lahustuvust, optilisi omadusi ja seondumist pindadega.

Professor Tambet Teesalu sõnul saab nanotehnoloogiat edukalt kasutada haiguste diagnoosimisel ja nende vastu võitlemisel. "Näiteks on võimalik muuta haigused varem ja täpsemini diagnoositavaks ning tänu tarkadele nanoravimitele saab parandada toimeainete raviomadusi, pikendada nende toimeaega ja vähendada kõrvalnähte," kirjeldas Teesalu.

  • Tambet Teesalu lõpetas Tartu Ülikooli bioloogia eriala 1991. aastal.

  • Seejärel läbis ta doktorantuuriõpingud Milanos San Raffaele Teadusinstituudis ja Helsingi Ülikoolis.

  • 2005. aastast on Tambet Teesalu oma uurimistöös keskendunud nutikate vähiravimite väljatöötamisele ja nanomeditsiinile.

  • Aastail 2005–2011 töötas Teesalu Ameerika Ühendriikides Sanford Burnham Prebyse Meditsiiniuuringute Instituudis (SBP) teadurina. 2012. aastast on ta Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi vähibioloogia labori juhataja.

  • Lisaks tööle Tartu Ülikoolis on Tambet Teesalu SBP vähiuuringute keskuse ja Santa Barbaras asuva California Ülikooli nanomeditsiini instituudi külalisprofessor, samuti nutikaid vähiravimeid väljatöötava Ameerika Ühendriikide ettevõtte DrugCendR asepresident.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: