Vana-Rooma metallurgid saastasid jõudsalt keskkonda

Eelnevate ja järgnevate aegadega võrreldes kasvas Mont Blanci jää pliisisaldus neil aegadel umbes kümnekordseks.
Eelnevate ja järgnevate aegadega võrreldes kasvas Mont Blanci jää pliisisaldus neil aegadel umbes kümnekordseks. Autor/allikas: (CC BY-SA 2.0)

Keskkonda saastasid juba vanad roomlased. Susanne Preunkert Prantsusmaalt Grenoble'i Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid Mont Blanci liustikujää sügavamates kihtides sisalduvaid aineosakesi.

Kõige sügavam jää on pärit umbes 5000 aasta tagusest ajast, kuid Rooma riigi ajast on jäässe jäänud kaks rohke metallisaastega kihti – üks meie ajaarvamise alguse eelsetest ja teine selle järgsetest sajanditest.

Pliid leidus neis jääkihtides umbes sada korda suuremas kontsentratsioonis kui samast ajast pärinevas Gröönimaa jääs. Eelnevate ja järgnevate aegadega võrreldes kasvas Mont Blanci jää pliisisaldus neil aegadel umbes kümnekordseks.

Seda on muljetavaldavalt palju, arvestades, et tänapäeval, mil õhku on saastanud rohked automootorid, on pliisisaldus tõusnud puhtamate aegadega võrreldes umbes sajakordseks.

Plii kõrval saastus jää Rooma ajal rohkesti ka teise toksilise raskmetalli, antimoniga.

Preunkert ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Geophysical Research Letters, et Rooma-aegsed kaevandused ja sulatustöökojad saastasid keskkonda rohkem kui seni arvatud.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: