Tartu teadlased kutsuvad uuringusse ebatavalise tööpäevaga inimesi

Uuringusse ootavad teadlased inimesi, kelle liikumiskäitumine on erinev 9–17ni töötamisest ning ühe elukoha ja ühe töökoha vahel liikumisest.
Uuringusse ootavad teadlased inimesi, kelle liikumiskäitumine on erinev 9–17ni töötamisest ning ühe elukoha ja ühe töökoha vahel liikumisest. Autor/allikas: Anastasia Dulgier / Unsplash

Inimeste liikumiste ehk mobiilsuse uurimiseks kasutavad teadlased mobiilpositsioneerimise andmeid, millest tulemuste põhjal osatakse öelda, elu- ja töökohta. Kuid need mudelid ei oska hästi arvestada inimestega, kes ei tööta 9–17ni kindlas kohas. Seepärast otsivad Tartu Ülikooli teadlased inimesi, kelle liikumiskäitumine on tavapärasest erinev.

Tartu Ülikooli mobiilsusuuringute labor kavandab uuringut tavapärasest erineva liikumiskäitumisega inimeste liikumismustrite kaardistamiseks. Uuringusse ootavad teadlased inimesi, kelle liikumiskäitumine on erinev 9–17ni töötamisest ning ühe elukoha ja ühe töökoha vahel liikumisest.

Näiteks otsitakse uuringusse inimesi:

  • kellel on mitu elukohta või väga liikuv töö,
  • kes töötavad mitmes erinevas asukoas olevas töökohas,
  • kes elavad tööpäevadel ja nädalavahetusel erinevas kohas, ööbivad tihti suvilas või maakodus,
  • üliõpilasi, kes nädalavahetuseks koju sõidavad,
  • kodukontoris töötajad,
  • öises vahetuses töötajad,
  • kärgpere lapsi,
  • aga ka kodus viibijaid – pensionäre ja väikelaste emasid.

Soovist uuringus osaleda paluvad teada anda e-posti aadressil [email protected] või telefonil +372 53058887

Uurimistööga soovivad teadlased täpsustada ankrupunkte, mis on ruumilise mobiilsuse uuringute aluseks. Teisisõnu hindavad ja täiustavad teadlased regulaarsete tegevuskohtade leidmise mudelit, et mudel leiaks üles regulaarsed kohad ka tavapärasest erineva liikumiskäitumisega inimeste puhul.

Seni on mudeli headuse hindamiseks kasutatud mõnevõrra tavapärasema liikumiskäitumisega inimeste andmeid, enamasti neid, kes elavad ühes kohas ning töötavad päeval kindla asukohaga töökohas.

Nende puhul töötab ankurpunktide mudel päris hästi. Selleks, et mudel oleks veelgi täpsem ka ebaregulaarselt liikuvate inimeste puhul on vaja mudelit testida ja edasi arendada võttes aluseks erineva liikumiskäitumisega inimesi.

Uuringus osalejate kohta küsitakse mobiilsideoperaatoritelt andmed nende viimase 12 kuu kõnetoimingute asukohtade kohta ning lastakse täita ankeet, kus inimene annab teada oma tegelikud olulised tegevuskohad (elukoht, töökoht) ja iseloomustab oma liikumiskäitumist. Asukohaandmetena analüüsitakse kõnede, sõnumite ja mobiilse andmeside kasutamise aega ning toimumise asukohta mobiilimasti täpsusega, kõnede sisu ei saa teada.   

Uuringu laiem eesmärk on arendada metoodikat mobiilpositsioneerimise andmete kasutamiseks, rahvastikustatistika tootmiseks ning inimeste ajalis-ruumilise käitumise uuringuteks.

Mobiilpositsioneerimise andmed võimaldavad lisada mitmeid aspekte, mida traditsioonilised rahvaloenduse ja registrite andmed ei kajasta, näiteks hinnata rahvastiku paiknemist kuude ja isegi päeva täpsusel. Mobiilpositsioneerimise andmetel saab hinnata näiteks seda, millistes piirkondades ja millises mahus suureneb või väheneb suveperioodil elanike arv. Ajaliselt täpne rahvastiku muutuste hindamine on oluline näiteks teenuste planeerimiseks. Elu- ja töökohtade vaheliste liikumiste mahtude teadmine aitab paremini transpordi planeerimise otsuseid teha.

Uuring on osa suuremast uuendusliku andmetaristu loomise projektist "Infotehnoloogiline Mobiilsusobservatoorium" (IMO), mis hõlmab mobiiltelefonide ja teiste IT-vahendite abil saadud andmeid, riigi isikupõhiseid e-andmeid ning konteksti kirjeldavaid andmeallikaid. IMO võimaldab maailmas unikaalsel moel läbi viia sotsiaalteaduste alusuuringuid välis- ja siserände, linnastumise, sotsiaalse- ja kultuurilise mobiilsuse, ettevõtluse, ebavõrdsuse, regionaalse arengu ja globaliseerimise teemadel.

Uuringu koostööpartner  ja andmete töötleja on TÜ spin-off firma Positium OÜ.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: