Linnutee täheteke sai mõne miljardi aasta eest uue hoo

Linnutee galaktika arvatakse olevat tekkinud ainult mõnisada miljonit aastat pärast Suurt Pauku ehk umbes 13 miljardit aastat tagasi.

Nüüd aga väidavad Hispaania ja Prantsuse teadlased, et hilisematel aastamiljarditel on Linnutee elanud üle uue tähetekkelaine.

Laine saavutas maksimumi umbes kaks-kolm miljardit aastat tagasi, kuid algas juba umbes viie miljardi aasta eest. Ka meie Päike pärineb siis just nimelt sellest tähetekkelainest.

Roger Mor Barcelona Ülikoolist koos oma kolleegidega jõudis sellistele järeldustele, kui analüüsis kosmoseteleskoobiga Gaia kogutud andmeid miljonite tähtede kauguse kohta meist.

Tähe kauguse ja näiva heleduse põhjal saame teada tema tõelise heleduse ja suuruse, nende põhjal omakorda aga hinnata tema vanust.

Nii saidki Mor ja kolleegid Linnutee tähetekke ajaloo mudeli, millest selgus, et pärast uute tähtede teke harvenes meie galaktikas pidevalt, kuni hakkas umbes viie miljardi aasta eest ühtäkki sagenema.

Teadlased kirjutavad ajakirjas Astronomy & Astrophysics, et nende hinnangul on kõigi Linnutee kettas kunagi tekkinud tähtede massist ligikaudu pool pärit just sellest hilisemast tähetekkelainest.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: